bugün

dinozorlar öldüyse tavuklar nasıl var

dünya yaratıldıktan, kullanışlı ve yaşama elverişli hale geldikten ve Hz ademe gelene kadar pek çok mahlukat bu dünyadan geldi ve geçti. buna cinler de dahil, dinazorlar da dahil, insansılar da dahil, devler de dahil. mesela şöyle diyelim: ilk insanı kamil Hz adem (a.s.) ilk yaratıldığında 60 zira (yaklaşık minare boyu) boyunda idi. e tabi haliyle o devirde yaşayan hayvanlar da o ölçüde büyük idi. şimdi en uzun adam ortalama 2 metre civarında. tabi diğer hayvanlar da o ölçüde küçüldü. kısaca olay bu. yani nesil geçtikçe canlılar küçülüyor. küçülemeyen büyük hayvanlar da haliyle yok oluyor. elimizde dağınık ama mevcut kıt kaynaklar (çoğu, bağdattaki moğol istilasında kütüphanelerin yakılması gibi yok edildi) az biraz bilgi kırıntıları hariç sağlıklı ve kayıtlı veri yok. sadece arkeologların kazıları neticesi elde edilen takı para çanak çömlek v.b. eserler tabletler papiruslar fosiller iskeletler ve bir takım başka nesnelerden yola çıkarak öngörülen tahminler var.

dinazorların yok olmasıyla ilgili meteor teorileri var mesela. ama kesin kanıt değil yinede. ayrıca şöyle düşünün: vahşi hayvanlar sürekli katlediliyor, nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. çünkü bir takım menfaatler yasak avlanma falan filan. ama evcil hayvanlar öyle değil. onlar bakımlı korunaklı barınaklı . onların hayatlarını sürdürmeleri, yaşama şansları, dış etkenlere maruz kalan diğer vahşi yaban hayvanlarına göre daha fazla..

1970 lerde gazetelere çıkmış avcı kılıklı canının biri, övüne övüne bi hal olmuş herif, sadece bir kaç yılda 30 küsur kadar Anadolu parsı öldürmüş hayvanoğlu hayvan. neymiş, canavarmış, halk da gurur duymuş bu herifle bide. bi de demeç vermiş pis pis sırıtıyor sırtlan kılıklı, parsın soyunu kuruttum diye. nahhh kuruttun geri zekalı katil seni. bak nasıl çoğaldı son zamanlarda Anadolu parsı. Allah parsın soyuna bereket versin. doğayı Allah yarattı, sen yaratmadın cani...
güncel Önemli Başlıklar