bugün

almanya da her 4 kişiden 1 inin göçmen olması

almanlar bu konuda cok dikkatli davranirlar.
cogu (%70´indne fazlasi)* bu durumu olumlu karsilayip; bu farkliliklarin ülke icin büyük zenginlik oldugunu savunurlar. buna da en iyi örnek olarak yemek kültürünü gösterirler ve güzel dostluklar gelistirirler. fakat; her göcün zorluklar getirdigini de bilirler ve bunun politik bir sorun oldugunu ve dikkatli olunmasi gerektigini savunurlar.

Hatta bir baska kültüre olan meraklarini, o ülkeden birisiyle tanisip; o kültürü yasamak icin illaki kültürün yasandigi ülkeye gitmeden kendi ülkeleri icerisinde yasarlar ve o ülkeye gittiklerinde örf ve adetlerini de önceden bildiklerinden dolayi fazla bocalamazlar.

Yillardir göcmenlerle yasamaya alismis olan almanlarin kendilerinin de kültürleri vardir ve göcmenler de alman kültüründen nasiplerini alirlar.

Ic ice yasanir; yerli yabanci, yabanci yabanci evlilikler olur ve cocuklari da bu multi kültürel mirastan paylarini alirlar.

Burada cakisan örf ve adetler de mevcuttur. Aklini kullananlar bu örf ve adetlerin evrensel düzeyde olanlarini alirlar ve catisma yaratabilecek olanlari da filtrelerler. Bunu yapmayanlar da toplum tarafindan dislanirlar.

Almanya´nin bugün bu konumda olmasinda göcmen faktörünün oldukca fazla katkisi bulunmaktadir.

Not: Yukaridaki düsüncelerim kendi yasamis olduklarim dahilinde cevremde bulunan almanlarla olan iliskilerimden cikardigim izlenimlerime dayanmaktadir. asagida da Friedrich-Ebert-Stiftung ´un yapmis oldugu analizde de hemen hemen ayni seyler daha ayrintili bir sekilde anlatilmaktadir.

*Kaynak: https://www.fes.de/themen...en-ueber-migration-denken