bugün

zülkarneyn in oğuz kaan olması

Oğuz Kağan sadece bir mittir ve astrolojik anlamı vardır.
O dönemde göçebe Türk toplumunun yazılı kaynağa ulaşması mümkün olmadığından dolayı ve yaz kış durumunu kestirmek için gök olayları takip edilirdi. Bir şeyi akılda tutmanın en kolay yolu onu hikayelestirmektir.

Oğuz kağanın öldürdüğü tek boynuzlu canavarın, yanındaki köpeğin, yol gosteren kurdun, nehrin ve ağaç kavuğunda beliren kızların 3 3 doğan cocuklarin, köpek takım yıldızının, Orion yıldız takımının her şeyini size anlatırdım da sanırım sosyolojik olarak toplumsal bir olayı ya da felaketleri dine bağlamak duygusal bir tepki. O yüzden cehaletinize sövmek yerine harcamaya kiyamadigim eforumu sizlere bu konuyu çok güzel bir şekilde ele alan bir kitap tavsiyesine harcamak istiyorum. Biliyorum okumayacak hatta tarihsel mastürbasyonunuzu ademle havvanin türk olduğuna dair iddialarla percinleyeceksiniz ama olsun.
Kitap Nuray bilgili ablamizin tamgalar isimli eseridir.
Kitapta Fatih'in italyan ressamlara cizdirdigi sembol dolu tabloları da ele alıyor. Öyle Google da olmayan görsellerle hem de. Kendini uzun saçlı tasvir etmesi, elinde kartal başlı bir asa yanında teke, tekenin toynağı altında kızıl elma gibi figürlerle dolu bir tablo.
Ama okumayan bilemez. Okumak önemli.
Ben de bilirim pompei kül oldu çünkü tanrıları kızdırdılar demesini. Ama aslında basit bir doğa olayı işte.