bugün

vladimir putin

Kendisi açısından düşünürsek, ki savunmuyorum, görüştüğüm kalburüstü bir rus da bu şekilde düşünüyor:
- nato etrafını çepeçevre sarıyordu, kendisi açısından böyle bir şey aslında kaçınılmazdı.
- bir açıdan bakarsak da, nato adı altında karadeniz’de bir amerikan donanması, bizim için dahi ne kadar iyi olur, yunanistan’ı düşünürsek, düşünmek gerekir.
- yine dahi dedeağaç’tan filibe’ye, tuna üzerinden romanya’ya kurulacak hatların vehameti ortada..
- argümanları arasındaki “zaten ukrayna tahılı fakir ülkelere uğramıyor, batı kendisi dışında hiç kimseyi ve hiç bir şeyi umursamıyor” tezini çürütecek bir şey de görmedik…

Gelelim işin, aklı mantığı olan hiç bir insan tarafından savunulmayacak taraflarına:
- başka bir egemen devleti alenen işgal etti. Bunu klasik, yıldırma biçiminde, fatura ödetme şeklinde yaptı ki; kadın, çocuk dinlemedi… buna ne denilebilir ki,
- elde ettiği bölümlerde referanduma gidiyor… bizim de bu devletleri tanımamızı isteyecektir. Neyse ki, şu anda arabuluculuğumuza çok ihtiyacı olduğu için bunu baskı ile yapmayacaktır. Ama “halkların kendi kaderini tayini” argümanı çok sıkıntılı.. bu, bir yönden hem nahçıvan-zengazur azeri devletinin tanınması, hem kuzey kıbrıs’ın resmiyete kavuşması gibi fırsatları içeriyor, çok dişli olursak kuzey suriye’nin esat ve örgüt eline dönmesi noktasında elimizi rahatlatıyor; hem de ileride zayıfladığı takdirde iran ve türkiye’nin başının üstünde bir demokles kılıcı olarak duracak, kuzey ırak’ın bağımsızlık referandumu tekrar girişimi olursa, bizim canımızı sıkabilecek.. bu argümanı değiştirmek lazım, bu sav üzerinden ilerleyemeyiz. Kaldı ki, biz niye donbass ayrılığını destekleyelim ki? Bize bir zararı olmayan, meşru bir devlet ve orada yaşayan insanların krizde hiç bir kabahatleri de yok..
- şu an batıya şantaj yapmasını mutlulukla izliyor olsam da, yarın batıyı “hizaya getirdiğini” varsayalım, bizimle olan her krizinde de, tadını aldığı bu yöntemi kullanabilir.

Ben bu kavgada biraz, ayırıyorum ayağına iki yumruk da kendisi ekleştiren mahalle sakinini oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Bir de Ukrayna’da barış gücü olacaksa, bu mutlaka bir türk birliği olmalıdır. Hem bizim vicdani anlayışımız nedeniyle, yani biz sırp katliamından önce çekilen hollanda askerleri gibi olmayıp o fukaraları açıkta bırakmayız, hem de aynısını ruslar karabağ’da yaptı, Azerbaycan’daki çıkarlarımızı garanti altına alan bir mütekabiliyet doğurur.