bugün

burkulan bilegi hemen alciya alan ortopedist

hala 1980 lerin tedavi yontemlerini kullanan ortopedisttir. uzak durulmasinda fayda vardir.

gecen sene sacma sapan bir hata ile ayak bilegimi ciddi sekilde burkmustum. olayi da anlatiyim, macka parkinda kopegimi gezdiriyordum. benim kopek biraz hiperaktiftir, ne zaman nereye ziplayacagi belli olmaz. bayir asagi bir tane kopek gordu ve birden topukladi. koca alman coban kopegi ben de onun arkasindan filmlerdeki gibi kosmaya basladim, 7-8 adim attim ayak uydurabilmek icin ama nerdeee, ayak bir cukura girdi ve bilekten dondu. ben tabi yerde kivraniyorum, kopek ortalarda yok. neyse bir arkadasim kostu pesinden yaklasik 10 dakika sonra kopegi geri getirdi. sanirim stadin oralara kadar indi zilli *

ayagimda eskimeye yuz tutmus kosu ayakkabılarım var. yani bilege destek sifir. burkulmasi normaldi ama onemli olan burkulmanın boyutuydu. o kadar cok agridi ki o an cektigim aciyi bir ben bir de bunu yasayanlar bilir. Hemen yukaridaki cafeden buzlar geldi, baktim 2 dakikaya kalmadan davul gibi sismis. kopegin de akli hala etrafta. seninle iliskimi gozden geciricem der gibi bir bakis attim ona. tabi birsey anlamadi, saga sola havlamaya devam.

bir arkadasin yardimiyla yukari ciktik, o halde cafe de oturduk. bilegimin acisi yavastan zonklama moduna girdi. tabi icerdeki travmanin etkisiyle sagdan soldan ciddi bir sisme ve morarma da oldu. bir sure sonra yukaridaki caddeye, itu nun onune guc bela yuruyerek ciktik. arabamı oraya parketmistim. neyse ki arac otomatikti ve benim de sol ayak bilegim burkulmustu. o sekilde eve kadar geldim. daha sonra etiler bolgesinde yer alan saygin bir ortopedi klinigine gittik. doktor bey bir rontgen aldi. kirik yok ama baglarda ciddi kopmalar var, alciya almazsak gecmez bu dedi. abi yapma dedim. vardir ya hani orta okulda alciyla okula gitmekten , dikkat cekmekten utanan tipler. ben onlardandandim iste orta okuldayken. daha once hicbir tarafim alciya alinmadigi icin garipsedim. ama adam zorla ayagimi yarim alci yapti. bir tane de koltuk degnegi odunc verdiler. o halde eve gittim.

ne berbat birseymis bu alci. kasimak istesen kasiyamiyorsun, ayagi hareket ettirmek mumkun degil. kazik gibi. o gece oyle uyudum, sabah ayagimda bir rahatsizlik. bir baktim morluklar nerdeyse kaval kemigime kadar gelmis. dedim, bu iste bir is var. guzide bir basketbol kulubunde calisan bir dostumu arayip olayi anlattim. bana kulup fizyoterapistinin telefonunu verdi ve onu ziyarete gittim.

adam ayagimi gorur gormez alciyi bir guzel kesti ve cikartti. o an benim icin tarihi cumleyi kurdu.

"biz 1980 lerden sonra, cok ekstrem bir iki durum disinda burkulmalarda alciya alma yontemini terkettik."

aircast denen , 2 parcadan olusan ve bilegi sagdan soldan kavrayan, cirt cirt ile onden arkadan sabiteyen bir aparat aldim. uzerine rahatlikla spor ayakkabı giyilebilen birseydi bu. tek yapmam gereken, 1 adet koltuklu degnek ile 1 ay kadar ayagima mumkun oldugunca az agirlik vermekti. bu sure zarfinda uygulanan fizik tedavi vb. uygulamalarla 10 gunde morluklar yokoldu, 1 ayda ayagim gayet iyi bir konuma geldi.

bilginiz olsun diye yaziyorum.