bugün

a haber in benzin fiyatları karşılaştırması

kendisine yakışan karşılaştırmadır. ahaberde çalışan hiçkimsenin avrupada yaşayan akrabası yok demek ki o yüzden bilemediklerinden böyle boş boş konuşuyorlar..

benim mesela fransada kuzenlerim var. 2 erkek 2 kız. buraya gelseler maksimum 3000-3500 lira maaşa çalışabilecekler çünkü herhangi bir vasıfları yok. kızlardan birisi hariç kalan 3 ü üniversiteye bile gitmedi. erkekler orada ne kadar kazanıyorlar ayda ? birisi 2500 euro birisi biraz daha fazla. burada 3000 lira kazanacak iken orada 3000 euro kazanıyor. sence bu adamlara burada 8 liraya aldığın benzini orada 18 liraya almak koyar mı ? sen burada 4-5 bin liraya çalışıyorsun o orada 30000 liraya çalışıyor. senin 6 katın 7 katın para kazanıyor ama benzine 2 kat fazla veriyor. daha bunun sosyal yardımları var çocuk parası var çocuğun eğitim parası var devletin karşıladığı. sen sosyal yardım olarak ne alıyorsun ? hiçbir şey. sayısalcı olduğum halde matematiği hiç sevemedim ama bu çok basit bir matematik işlemidir. bu arkadaşlarda şu basit hesabı yapabilecek kadar bile kapasite yok demek ki.