bugün

genel cerrahi stajı

bir hocamız vardı, derdi ki öyle yarım notları sevmem ben. ya 0 alırsın ya 100. strese bak amk ya.
üç tane hoca var. biri çay ısmarlıyor, öylesine bi iki soru sorup gönderiyor, ikincisi normal sınırlarda bir sözlü yapıyor, üçüncüsü de bu bahsettiğim hoca.

kim hangi hocadan sınava gireceğini de bilmiyor son ana kadar. hocaların odalarının olduğu koridorda yerlere çöktük, hepimizin elinde bi not. asistan çıktı. ilk hocadan girenleri saydı. adını duyan oleyyy geçtik diyor. ikinci hocanın öğrencilerini saydılar. rahatladı bunlar ama okumaya devam ediyorlar. sona kalan benim de içinde bulunduğum grup kapattı notları, kimi son sigaramı içip geleyim dedi çıktı dışarı. kimisi kucağında not boşluğa bakıyor.

sıramız geldi girdik. dört kişiyi diziyor karşısına. sırayla soruyor. bu kardeşinize bi soru soruldu. duodenal ülser komplikasyonları. konuyu o herkesi geçiren ilk hoca anlattı. derste hocanın "kimse bunları sormaz size, geçin" dediğini hatırlıyorum sadece. ben de söz dinlerim sözlük, geçtim gitti. dedim ulan pisi pisine kaldım stajdan. okul uzayacak. babam ağzıma sıçacak. öyle daldım boşluğa. hoca "cevap?" dedi. "düşünüyorum." dedim. "tamam" dedi. dedim lisa ne olabilir, o bölgede neler vardı. ne olabilir yani üzerinde yara olan bir barsak parçasına. delinebilir. doğruymuş. bi yere yapışabilir. bu da doğruymuş. e yara bu kanayabilir. o da doğruymuş. nerden kanar hangi damar dedi. ne var yakınında mide var.. duodenogastrik arter dedim. gastroduodenal imiş. ama doğru saydı.

100 aldım. en yüksek nottu.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.