sözlük yazarlarının itirafları

1. 165749.
    bugün son günümüz.
    neyse ben o an sınıftan alakasız bir yerdeyim, birkaç öğrencim yanıma geldi; hocam gelir misiniz işte falanca falancalar ağlıyor diyerek.

ben de sanıyorum, kavga etmişler vb.
    gittim, bir de ne göreyim? beni göremeyecekleri için, son gün olmasından ötürü ağlıyorlar. ama yüzler kıpkırmızı, öyle böyle değil.

bugün doğru olanı yaptığımı anladım.
    çoğu meslektaşım sadece başarılı öğrenciyi seviyor, temeli olan öğrenci için çabalıyor.
    içine kapanık, çekingen öğrencileri ise ruh misali dersin dışında kalmalarına göz yumuyorlar. veyahut korku ile denetim sağlamaya çalışıyorlar.

saygılı birkaç öğrencim var işte senenin başında, ama köşede, çekingen oldukları için dersten kopuklar.
    en başta sorular sormaya başladım özellikle, yapamayacaklarını biliyordum. ipuçları vererek doğru cevaba ulaşmalarını sağladım. yapamadıkları zaman kızmadım. ve bundan sonra bu çocuklar her derse daha azimle geldi, daha hevesli dersimi dinlemeye başladılar.

mesela çekingen olduğu için durumları vasat denecek olan öğrencilerimden örnekler vereyim.
    öğrencimin birinin tüm dersler ile ilgili soru sorma alışkanlığını ben kazandırdım.
    aslan parçası şu an çok iyi bir durumda, hemen her derste. ve benim sayemde olduğunu her yerde vurgular sağ olsun.
    başka bir öğrencim diğer derslerde halen çekingen kalsa da, en azından benim dersimde bunu aşmayı başardı ve çoğu denemede benim dersimin sorularının tamamını doğru yapmakta.

gerektiğinde kızdım ama öğrencilerimin üzerinde korku imparatorluğu kurmadım.
    öğrencileri başarılı, başarısız veyahut atılgan, çekingen diye ayırmadım. saygılı olması ve yapamasa dahi en azından dersi dinlemesi benim için yeterliydi. yeri geldi soruları için ders aramdan feragat ettim.

birçok öğrencim gelip ağlayınca, gerçekten ben de üzüldüm.
    ama çocuklarımı teselli edeyim diye belli edemedim sözlük.

yolları açık olsun, emeklerinin karşılığını almaları dileğiyle.
    15 ... eylulsabahi

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle