liberalizm

1. 401.
    Hakkında okumadan eleştiri yapılan ideoloji.

işsizlik meselesi; liberalizm işsizliği temel sorun olarak görmez. Çünkü insanlara iş sahası açmak devletin asli görevi değildir. Devletin asli görevi bağımsız yargı aracılığıyla adaleti sağlamak, vatandaşını korumak ve güçlü kurumlarla paranın, sermayenin serbest dolaşımını sağlamaktır. Bunlar sağlandığında yatırımcı otomatik olarak gelip iş sahası açacaktır zaten. Şu an türk yatırımcı bile türkiye'ye yatırım yapmak yerine bulgaristan'a gidip yatırım yapıyor. Neden? Çünkü "devlet hukuksuzca işletmeme çöker" korkusu var. Devletçilik buna neden oluyor.

Üretim meselesi; yine aynı şeyler geçerli. Üretim devlet eliyle olmaz. Olursa verimsiz olur. Kadrolaşma olur. Particilik olur. Üretim hiçbir zaman problem olmaz. Çünkü insan üretmeye meyilli bir canlıdır. Sermayenin olmadığı zamanlarda karma ekonomi savunmak mantıklıydı ama artık değil çünkü sermaye var. Önemli olan bu sermayeyi kontrol etmek değil akışını yönlendirmek, ülkemize çekmek ve girişimcileri desteklemek.

Türkiye şu an obez bir insan gibi. Devlet çok büyük. Devletten habersiz iş yapamazsın. Sosyalizmde de bu böyledir. Biz liberaller obezlerin güçlü olamayacağının farkındayız. Bu devleti alıp forma sokmak, sınırlandırmak lazım. Yani amaç devleti küçülterek onu güçlü kılmak.

Benden size bir trick; sorunlar hakkında aklınıza gelen basit çözümlerin genelde kötü sonuçları vardır.
    Örnek; üretim yok istihdam yok fabrika yok ne yapmak lazım??
    "Devlet fabrika açsın"
    Zooooot yanlış.

T; sadece ekonomik bir doktrin olmayan temeline özgürlükleri koyan dünyanın gelişmiş medeniyetlerinde var olan sistem.

Son olarak liberalizmde insan iş bulamıyorsa ölsün denmez. Yok böyle bir şey. Milleti yanlış bilgilendirmeyin pis sosyalistler.*
    2 ... ciklet kizilok