bugün

çirkin hayvanlar ya yenmiyor ya da tadı kötü

Galiba jared diamond’ın kitabında bunun açıklaması vardı. Türlerin dış görünümlerinin evrimsel boyutu var. Güzel koku yayan, parlak, rengarenk (mesela çileği aklınıza getirin) bitkiler türlerinin devamını gözetiyor. Kendisine çekmeye çalışıyor, bir anlamda kur yapıyor. O ekosistemde ihtiyacını duyduğu başka türleri üstünE çekmeye Çabalıyor. Mesela arının gelip poleni yaymasını sağlamak istiyor. Böyle dikenli, korkutucu görünüme sahip, albenisi olmayan bitki “istemiyorum seni, ikile bakalım” Mesajı veriyor. Çünkü onun soyunu devam ettirmesi için başka yöntemleri var. insanlar sadece hayvanları değil, bitkileri de evcilleştirmişlerdir. Buna tarım diyoruz. Tabiat ortamında insan yüzlerce çeşit bitki varken neden belli başlı ürünleri tarıma uygun hale getirebilmiştir? işte bu tabiatın düzeninden dolayı. Mesela diamond bir hikaye anlatıyor. Papua yeni gine’de yerliler hiçbir formel eğitim almamış olmaların” rağmen insiyaki Olarak hangi mantarları yiyebileceğini biliyor. Modern insan bunu bilmiyor. Zaten dimond da çok endişeleniyor, lan bunlar bana mantarı verdi ama Zehirlenmeyelim, diye. Tabiat inanılmaz bir şey. Bu tarz popüler bilim kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. insan tabiatın muhteşemliği Ve onun şifrelerini çözmeye çalışan Bilim karşısında inanılmaz etkileniyor. Amatörce dahi olasa Bilimle ilgilenin, müthiş hissedeceksiniz. Evd.