bugün

denizli valisinin türkçe ile imtihanı

vali nedir???

bir ilin en yüksek dereceli mülki amiri....

bir ili yöneten en yüksek memur...

böyle bir konumda olan birinin de son derece liyakatli, donanımlı, iyi eğitim görmüş ve de güzel türkçemize hakim biri olması gerekir...

son yaşanan denizli'deki dönerci olayını duymuşsunuzdur.
denizli valisi yanındakilerle birlikte denetime çıkıyor, bu denetim esnasında bir dönercinin önüne geliyor, dönerci valiyi hiç iplemiyor ve döner kesmeye devam ediyor.
buna sinirlenen varli de talimat veriyor "eldiven takmıyor" bahanesiyle dönerci kapatılıyor. lakin sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine dönerci yeniden açılıyor ve vali bey bunu bir yazıyla sosyal medyada paylaşıyor.

işte ne olduysa valinin paylaştığı ilk kamuoyu açıklamasıyla oluyor.

zira denizli valisinin yaptığı yazılı açıklama metninde pek çok yazım ve imla hatası var.
koskoca vali -de'leri, -ki'leri nasıl yazacağını, noktalama işaretlerini nasıl kullanacağını bilemiyor.
anlam bütünlüğünden yoksun cümleler kuruyor.

işte o efsane(!) açıklama;
görsel

tabi devletin koskoca valisinin bu hataları yapması sosyal medyada gündem oluyor.
valilik yaptığı bu paylaşımı kaldırıyor ve 2. bir paylaşım yapıyor.
görsel

fakat 2. paylaşımda da yazım hataları var ve bunu da kaldırıyorar. nihayetinde 3. bir paylaşım yapılıyor.
görsel

fakat yine olmamış.
bu paylaşım da siliniyor ve 4. ve son bir paylaşım yapılıyor...

nihayet tamam...

neyse...
ben basit bir sözlük yazarıyım.
şurada yazdığım her şeyi birkaç defa kontrol edip öyle kaydediyorum ki okuyanlara ayıp olmasın...

zira insanlara saygı bunu gerektirir.

sen koskoca bir valisin ve bir ilin yönetiminden sorumlusun. ama türkçemize hakim değilsin.
yazık sana be...

not: "aman yahu birkaç basit hata ne var bunda" diyenler olacaktır.
size diyecek bir şeyim yok. sizler bunu hakediyorsunuz zaten öküz sürüsü sizi...
güncel Önemli Başlıklar