fransa da bir öğretmenin kafasının kesilmesi

 1. 48.
  Farzı kifayenin ne olduğunu bilmeyenler, kalkmışlar "bazı ayetler Müslüman topluluklara inmiştir" diyorlar! Yahu farz I kifaye zaten o demektir ki onu dedim zaten.

  Farz I kifaye bir veya daha fazla Müslümanın uygulamasıyla, yükümlülüğü diğer Müslümanlar üzerinden kalkan emir demektir. Devlet mevlet diye bir şeyler saçmalamanın alemi yok. islam'da devlet diye bir tanım, bir kurum yok. Kimi hükümleri tüm Müslümanların uygulaması, kimisini de bir veya bir kısmının uygulaması gerekir o kadar.

  Hırsızlığın cezasını nasıl verecekmişsin! Kuran'da devlet kur, öyle cezalandır, olmazsa aldırma mı diyor? Denilen belli, hırsızın eli kesilmelidir. Devlet kur, şöyle yargıla, böyle bilmem ne yap gibi detaylar yok. Devlet olsa da olmasa da Müslümanlar emri yerine getirmekle yükümlüdür, o kadar. Bu iş bir anarşiye dönüşsün istenmezse, devlet kurulur, kadı atanır, yargılama usulleri tayin edilir ama bu detayların islamla bir ilgisi yoktur.

  Sen önce devletle, topluluk arasındaki farkı öğren. Sonra da Müslümanlar üzerinde farz I kifaye olan bir hükmün nasıl olup da "orada islam devleti yok" gerekçesiyle yok sayılacağını anlat. Böyle garip bir iddianın islami delili nedir? Bir veya birden fazla Müslüman, ortada gereğini yapacak bir devlet yokken, bir farz o kifayeyi yerine getirseler islami açıdan suç mu işlemiş olurlar? Peki Müslümanlar imkanları olduğu halde, devlet yok diye bir farzı kifayeyi yerine getirmeseler, o farzı kifayeden kaynaklanan sorumluluk ortadan mı kalkar?

  Bunlar böyledir. Sözde analitik düşünme kabiliyetine sahip olduğunu göstermek için madde madde soru soruyor, nasıl sorduysa aynen yanılıyorum, fakat ben aynı şekilde sorunca saçma sapan şeyler yazarak konuyu saptırıyor, sorularıma aynen sorduğum gibi madde madde "cevab" veremiyor. Bunu becerebilen mümin görmedim daha. Önceki entrymde sorduğum sorular havada kaldı tam da tahmin ettiğim gibi.
  1 ... rumeli71