sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

1. 21822.
    bugün markete gittim. Aldığım ürünlerin fiyatlarının uygun olmasına dikkat ederek fuzuli olan hiçbir şey almadım. Tek başıma yaşadığım için, ve her şeyin azıyla yaşamayı sevdiğim için ihtiyacım olan şeylerden azar azar aldım. Bu esnada bütçem hep aklımda, hesaplamalar yapıyorum. Kasada aldıklarımın parasını ödedikten sonra kasiyer kadınla lafladık, buralarda yeni olduğum için beni anaç bir şekilde kucakladı hemen, ne zaman bir şeye ihtiyaç duyarsan gel, dedi. Memnuniyetimi ve minnettarlığımı teslim ettikten sonra marketten çıkıp bisikletime yöneldim. Hemen oracıkta yine o kadın oturuyordu. Önce görmezlikten gelip bisikletimle uzaklaşmaya karar verdim, sonra yolda fikrimi değiştirip geri döndüm ve kadının hangi dili konuştuğunu sordum. Tahmin ettiğim üzere bildiğim dillerden hiçbirini bilmiyordu, elini ağzına götürüp dilinizi konuşamıyorum demeye getirdi bir şeyler mırıldanarak. Kadının dilendiğini görmek beni yıkmıştı aslında, annem de olabilirdi bu kişi, veya ben. istifimi bozmadan neye ihtiyacı olduğunu sormaya çalıştım bir şekilde. Ne söylediysem işe yaramadı. Durumu ancak para kurtarabilirdi ama vermedim. Ona vereceğim küçük bir miktar para hayatını kurtarmayacaktı. Kadının eli ayağı tutuyordu, ona iş ayarlamak veya uzun vadeli kazanç sağlamasına yardım etmek daha mantıklı geldi. Ben bunları düşünürken yan tarafta duran adam yaklaşıp beni izlemeye ve dinlemeye başladı. Yalnız bakışları öyle meraklı bakışlar değildi, gayet hesap sormak isteyen bakışlarla yaklaşıyordu bize. Durum beni son derece ürküttü. Kadına devletten yardım alabileceğini söyleyip uzaklaştım oracıktan. Köşeyi döner dönmez audi ve bmw arabaların yanımdan geçişlerine odaklandım. daha sonra ilgim içinde oturan insanlara yöneldi. Ağzını yaya yaya sakızının tadını çıkaran kadını görünce utandım, başımı öne eğip dünyanın düzensizliğe sokayım dedim ve evin yolunu tuttum.

Bir yandan, para kazanmak için çekinmeden etrafımdaki fırsatları değerlendirip sürekli çalıştığımı hatırlattım kendime. Ülkenin dilini bilmese bile insan, en kötü ihtimalle bir mekanda bulaşıkçı olarak çalışır diye düşünüyorum. Acaba her insan kendi kendini mi bulunduğu güncel duruma sokuyor? yoksa gerçekten imkansızlık, fırsatların olmayışı veya kader miydi?
    2 ... gnoriseauton

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle