köse mihal

 1. 8.
  Geceleri gizli gizli istavroz çıkaranlardan olduğu söylense de oğulları torunları Osmanlı'nın uzun yıllar akıncı beyliğini yapmışlardır. Öyle ki bir dönem olmus mihaloğullarının Rumeli diyarlarına düzenledigi akınlara katılmak için o kadar Türkmen akıncı yazılmış ki akıncı beyleri hanedanın kendisinden güçlü hale gelmiş.

  Mihaloğulları bu denli güçlenirken devlet içinde Timur dört şehzadeyi birbirine düşman edip çekilmiş kendi yurduna, dört şehzade taht kavgası için bölününce mihaloğulları da şehzadeler arasında bölünmüşler.
  Mihaloğullarından Mehmet bey Musa Çelebi tarafında iken saltanat Mehmet Çelebi'ye geçince zindana atılmış. Mihaloğullarının da görünürde akıncılar arasında etkisi azaltılmış.

  Çelebi Mehmet'in oğlu Sultan Murad'ın başı düzmece Mustafa ile belaya girince, Rumeli akıncı beylerinin tamamina yakını şehzade Mustafa tarafında yer alınca Sultan Murad mihaloğulu mehmet beyden yardım istemiş. Mehmet bey Rumeli akıncı beylerinin karşısına çıkıp da ardim sıra dövüşmeyi özlemediniz mi deyince hepsi tekrar Sultan Murad saflarına geçip şehzade Mustafa'ya karşı savaşmışlar.
  Yıllarca zindanda kalsa bile kendini tanıtması yeterli olmuştur gazi Mehmet Bey'in tüm akıncıları peşinde toplaması için.
  Aynı savasta da ölmüştür.

  Zaten bir süre sonra da akıncılık bitmiş, mihaloğulları masaya tesbihlerini atmışlardır. Balkanlara yerleşip köprü cami filan yaptirmislardir.
  2 ... turkuaz haykiris

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle