sosyal medyanın kapatılması

 1. 34.
  Sesi güzel olmayan Türkü söyleme özürlü biri için makam nota bilmiyor diye ülkede türkü yasaklanır mı?

  Sarhoş biri alkollü direksiyona geçip durakta otobüs bekleyen insanların arasına arabası ile dalsa, el ayak kafa kol kopartıp faciaya sebep olsa, ülkede araba kullanmak yasaklanır mı?

  Ülkede iflas eden bankalar oldu, hatta; tosuncuk diye biri çıktı ve adında bank olan çiftlik bank gibi bir isimle kurduğu dolandırıcılık ağı ile milyarlarca lira tokatladı diye veya bank Asya terörü finans ediyor diye banka faaliyetleri Türkiye'de yasaklanır mı?

  Bir üyesi terörist çıktı, rüşvet aldı vb suçlar işledi diye tüm Türkiye'de siyasi partiler kapatılır mı?

  Bir din adamı ibadethane yerleşkesinde bir kadınla seks yapıyor diye (örn: Suriyeli kadın ile camide imam odasında basılan imam) tüm camiler kapatılır mı?

  Seçime girmesinde bir mahsuru görülmemiş, seçilmiş onlarca belediye başkanını terörist diye görevinden alınıyorsa, tüm ülkede belediyeler kapatılıp yönetimleri lavedilmesi mi gerek?
  Binlerce buna benzer sorular sorabilirsiniz.

  Basın yayın organları arasına artık internet ortamında yayın yapan platformlar da eklendi.

  TC vatandaşlarının sahip olduğu haklar “hürriyet”, “hak”, “insan hakları”, “kamu hürriyetleri”, “kişi hakları”, “vatandaş hakları”, “temel haklar”, “anayasal haklar” gibi değişik terimler kullanılmaktadır. Çoğunlukla bunlar eş anlamda kullanılan kavramlardır. Ancak bununla birlikte aslında bunlar arasında birtakım çok derin farklılıklar vardır.

  Örn: vatandaşların Anayasa’nın 26. ve 28. maddesinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünü ele alalım.

  Suçun şahsiliği ilkesinden, Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.
  Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz ilkesi de gözönüne alınırsa Netflix üyeliği veya YouTube üyeliği ya da Twitter için internet hizmeti alan bunun için sözleşme imzalayan para ödeyen insanların durumunu da düşünürsek asıl konu devletin vergi kaygısı değil, vatandaşın uğrayacağı hak kayıpları ihlal edilen ticari hukuk hakları olduğunu da görürüz.

  Vatandaşların anayasal haklarını, suçun şahsiliği ilkesini önemsemeden cebir kullanarak suç isnat edilecek eylemde bulunmayan vatandaşın da aynı şekilde cezalandırıldığı bir uygulama anayasayı ihlal suçudur, anayasa da geçen hükümleri ilga suçudur.
  Bu kararlara kim imza atar, kim düşünür ise bir hatırlatalım dedik.
  5 ... thebiggraywolf