yunan cumhurbaşkanının eşek adasını ziyareti

 1. 9.
  eşek adası (agathonisi - yunanca: αγαθονήσι) 1549 yılında kanuni sultan süleyman döneminde alındıktan sonra, adanın yunanlılara geçtiğini gösteren bir belge yok. lozan da paris antlaşması da iki adanın yunanistan’a bırakıldığına ilişkin hüküm içermiyor. demek ki ada resmen bizim olmaya devam ediyor, ama üzerinde yunanlıların fiili işgali söz konusu. yine;

  yunan muhalefet potami (nehir) partisi genel başkanı stavros theodorakis’in 25 ağustos 2018’de ziyaret ettiği ve türkiye’ye meydan okuduğu eşek adası, 1943 tarihli ingiliz ve 1951 tarihli amerikan haritalarına göre 12 ada deniz sınırının dışında ve türk toprağıdır. theodorakis’in ziyaret ettiği ve türkiye’ye meydan okuduğu eşek adası, türk deniz kuvvetleri seyir, hidrografi ve oşinografi daire başkanlığı’nın yayınladığı haritaya göre de türk toprağıdır. Resmi tarih ve belgelere göre Aksini yunan da dahil hiç kimse iddia edemez.

  buna karşılık 2004 yılına kadar türklerin günübirlik pikniğe gittiği adaya bu tarihten sonra yunan yerleşimi başladığını, yunan askerinin adaya yerleştiğini, 2008’de yunanistan genelkurmay başkanı, 2009’da da yunanistan cumhurbaşkanı’nın adalara gidip askerleri ve vatandaşları ziyaret ettiğini, denize haç atma töreni düzenlendiği türklerden de pasaport sorulmaya başlandığı da bir gerçek. Buraya kadar tamam.

  öte yanda;

  şu anda adada mevcut en az 5.000 yunan askeri var ve ada yeni yunan cumhurbaşkanının ziyaretiyle resmen işgal altında ve türkiyeden nedense çıt yok. Dışarıdan bakınca Görüntü bu. Ama perdenin arkası bambaşka.

  Bu işler aceleye gelmez, tam libya meselesi üzerine yunan yine taktiksel olarak mütecaviz kışkırtıcı tehditvari ve saldırganca hatta işgalci bir tutum içerisinde hareket ediyor ve biz buna müdahale etmiyorsak muhakkak vardır bir hesabımız. Günü gelince hesabı sorulur elbet. Hem sonra Yunanın derdi eşek adası değil, gaza gelip bu kadar saf olmayın. Herifler aylardır kuduruyor libya meselesi yüzünden. Hır çıkartma peşindeler. Sebep arıyorlar ve her fırsatı kullanacaklar tabi..

  yunan cumhurbaşkanının eşek adasını ziyareti
  yunan cumhurbaşkanının eşek adasını ziyareti
  5 -2 ... gazeloglu