bugün

essy tarzı feminizm

Essy erkek düşmanlığı üzerinden feminizm yapmıyor ki. Ya da şöyle söyleyeyim, feminist kaygısının temelinde kötü iliskilenme bicimleriyle dolu bir geçmiş yok; sırf bir iki erkekle bedbaht bir iki deneyimi olduğu için ya da daddy issues yaşadığı için feminist olduğunu sanmıyorum. Beauvoir her kadının kendi deneyiminden yararlanması gerektiğinin altını çizer evet deneyimlerimiz önemlidir. Yapısal ve sistematik sömürüye maruz kalmamış bir kadının feminizm içinden konuşma ihtiyacı olmayabilir fakat erkekligin fokurdadigi sahalara müdahale yapmanin kendisini erkek düşmanlığına indirgeyemeyiz. Feminist olmak için bati metafizik tarihinin, dişil terimi siliklestirdigi yönündeki çalışmalara bakmak bile yeterli olur. Bence essy'den rahatsız olanlar varsa eger, bunun sebebi, erkekligin toksik hale geldiğini gizleyen, tortulasmis ve dogallastirilmis bir bilgi olarak kabul edegeldigimiz üstü kapalı onvarsayimlarin altını oyma çabalarının göze çarpması. Dişil olan işgal etmeye basladikca, hadim edilme kompleksi ile karakterize olan erkekler bunun karşısında panikleyebilir.

Liberal feminizm konusuna gelecek olursak, bence kimse tek bir feminist yuvarin içerisinde konumlanamaz. Feminizmlerin ortustugu ve çatıştığı alanlar mevcuttur, bu alanlarda nelerin kadinlari kudretlendirecegine odaklanmak gerekir. Fakat unutmamak gerekir ki Federicinin çalışmalarına da bakarsak, neoliberal düzen, kadının iste ve evdeki emeginin görünürlügunu mümkün kılmış gibi görünse de bu aslında kadinin ve erkegin de, ikisinin de çalışması halinde anca geçinebildigini, kapitalizmin, kadının durumunu iyileştirmek yerine, kendisine tercüme ettiğini ve baska sahalarda daha güçlü bir sömürü düzeninin parçası haline getirdiğini gösteriyo olabilir. Ben de sevgilim de çalışıyoruz ama gecinmekte zorluk yaşıyoruz. Veya ücretli izin sartlarina bakalim...bu kosullar isigi altinda liberal feminizmdense, sosyalist tahayyüle kayan feminist teori ve pratiği daha çok faydalı olabilir. Amaan neyse be.