bugün

almanyanın sms ile korona için yardım toplaması

Yardım sadece bizim milletimize özgü bir davranış değil. Bu insanlık adına geçirdiğimiz zor günlerde yeni bir kavram ortaya çıktı. Özellikle avrupa (italya ispanya fransa) virüsle boğuşmaya başladığından beri. Avrupa basınını takip edenler ve orada yaşanlar daha iyi bilir. Sosyal yararlılık aracı olmak. Evet. imkanı olan herkes bir şeyler yapmanın derdinde. Bu vaziyetteyken hiç kimse yapılan veya yapılacak olan yardımların tam anlamıyla yerine ulaşıp ulaşmayacağını da sorgulayıp takip edebilecek yada kontrol edebilecek durumda da değil üstelik. O bu işi yönetenlerin karakterine kalmış her zaman olduğu gibi. Bu süreçte Sadece bizde değil her ülkede illaki suistimaller olacak. Zaten Bunun önüne mutlak surette % 100 geçemezsiniz. O halde bu süreci baltalamak yerine sağduyulu yaklaşımlar sergileyerek herkesin imkanları nispetince yardımcı olması en mantıklısı. Ola ki ihtimal, hepsi olmasa da büyük ölçüde yapılan yardımlar yerine ulaşır ve en azından bazı insanlar bundan istifade ederler. Birilerinin işi görülür, bazılarının ihtiyaçları giderilir ve birilerine destek olunur. Burada olumlu düşünmek durumundayız. Destek olamıyorsak bile köstek olmak bana pek insani gibi gelmiyor açıkçası.

Herşey normalken Az yada çok, Devlet halka yardım ediyorsa, olağanüstü durumlarda halk niye devlete yardım (neticede yine kendi istifadesi için) etmesin ki? Neden destek olmasın ki? Yeri ve zamanı gelince muhtaç olmayacak hiç kimse yok şu kainatta. Düşmez kalkmaz bir allah. işin hakikati Şu ki, çoğu zaman işlediği günahlar sebebiyle doğruluktan ayrılan insanoğlunu yıkılmaktan kurtaran ve ayakta tutan yegane şey ise bilerek yada bilmeyerek vakti zamanında yaptığı iyilikler ve yardımlardır. Yardım sadece para da değildir. iyilik ve yardım insanın hayat sigortasıdır. Eğer özünde bu cevher olmasaydı, insanoğlu çoktan helak olup gitmişti..