bugün

suriye ordusu geri çekilmeyecektir

olması gerekendir. tamam kabul ediyoruz bizim sınırlarımızın olduğu bölgeyi çok boş bıraktılar. ışid öso ypg pkk doldurdu oraları bunlar yüzünden. meşru müdaafa hakkımızı kullandık hükümeti zerre sevmesem bile operasyonlara destek verdim, veriyorum, gene veririm. ancak adamın kendi ülkesi amk geri çekilmeli ne demek ? bu şeye benziyor. suriyenin falan gelip "türk ordusu urfanın yukarısından aşağı inmesin" demesine benziyor.

hükümet ilk baştan yanlış yaptı. esadı devirmeye çalışıp ışide ösoya yardım edeceğine rejim ile bir şekilde anlaşıp pkk nın da ypg nin de ışidin de kökünü kazıyacaktı. esadı seversin nefret edersin önemli değil. resmi, seçilmiş hükümeti yani esad denilen tipi tercih edeceklerdi büyük hataya düştüler. he teröristler temizlenirdi sonra esada gene esed derdin düşmanlık güderdin orası ayrı. ama karışmış bir ülke üzerinden bir şeyler elde etmeye çalışırsan mutlaka elinde patlar böyle. ülkede 4.5 milyon suriyeli var. 1 milyon daha gelmek üzere. sınırlar komple teröristler ile doldu. kısacası hiçbir şey elde edemedikleri gibi başımıza onlarca bela açtılar yanlış politika yüzünden. şimdi de diyorlar ki esad geri çekilsin. nereye çekilecek adam kendi toprağında zaten.