sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

1. 21445.
    çalıştığım yerde müzisyen bir erkek arkadaşım var ve özel ders de veriyor. çok iyidir, pek çok arkadaştan ücret falan bile almaz öyle. anlattığına göre yine iş yerinden başka bir kadın arkadaş gitar dersi istemiş kendisinden. kabul etmiş, iş araları bir iki ders vermiş kendisine. bu bir iki ders sonrası kadın arkadaş, arkadaşıma akşamın pek uygun olmayan saatlerinde, çok da gerekli olmayan mesajlar atmaya başlıyor. (erkek yeni evli, kadın 2 yıl önce boşanmış.) bu durum yeni evli çift arasında doğal olarak bir sorun oluşturuyor ve arkadaşımın pek de hevesle vermediği bu dersler duruma uygun bir bahane uydurularak iptal ediliyor.

şimdi burada benim fark edemediğim ve anlamlandıramadığım durum şu: bu ders alan kadın çok güzel bir kadın. hani ben ki; bir kadını öyle kolay kolay güzel bulmam. zevkli, zeki, bakımlı, zarif her anlamda güzel kısacası. erkek arkadaşım ise ortalama, belki biraz daha fazlası. eşi söz konusu kadın kadar olmasa da, güzel bir kadın. öyle zengin biri de sayılmaz. kendi hallerinde iyi memur insanlar bunların hepsi. ben anlamlandırmaya çalışırken arkadaşımın anlattıklarını, son sözleri karşısında şok geçirdim. ''bak bu kadının benimle ilgilendiği falan yok, tıpkı gitar ve müzikle de olmadığı gibi... eşimle kavga ettirmek tek derdi. -istersem eşini ayartabilirim- tedirginliğini yaşatmak istiyor sadece bana ve eşime dedi sinirle.

kırk yıl düşünsem aklıma gelmez böyle bir şey. bir insan sebepsiz yere neden böyle bir şey yapar? neden mutsuz olduğu için, mutlu insanları bu şekilde maniple ederek mutsuz etmeye çalışır ki? nasıl bundan kendine bir mutluluk çıkarabileceğini düşünecek kadar körleşebilir? yahut bir ego nasıl böyle bir durumdan beslenecek kadar şişebilir? ne olabilir ki kazancı? hiç, koskoca bir hiç fikrimce.

bir kadın olarak benim göremediğim ve anlamlandıramadığım bu davranışı, bir erkeğin fark edebiliyor olması durumu da ayrı bir konu elbette.

velhasılıkelam bir kez daha anladım ki; iyilik ve kötülük bir ahlak sorunu olmadan çok önce, metafiziğin sorunu.
    27 -7 ... fikrimin ince gulu

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle