b

1. 102.
    2 nolu harf. A'nnenin gerisinden gelendir, baba'dır, baba gibi baba diyemem, çünkü babalar yeri gelir şam yeri gelir iskeledir. Ama ekseriyetle babalar hıyar'dır. Ben hariç diyemem, ben de hıyarım. B harfi zikredilince aklıma koskoca bir "baba" gelir. Allah selamet versin, babaların çocukları üzerinde psikolojik ve sosyolojik tesirleri çoktur. Bir çocuk ilkin babasından öğrenir. Baba bildiğin çocuk için öğrenim anıtı. iyi yahut kötü, güzel ya da çirkin. Her bir b.k babadan talim edilir.

Kız çocukları ile erkek çocuklarının "baba" algısı ve bakışı farklıdır. Nazar cinsiyete göre değişiklik arz ediyor. Bir yaşa kadar aynı olsa da sonra değişiyor. Mesela bir yaşa kadar "kahraman" olarak görülen bu mezkur, erkek çocukta pelerini yanıp tutuşuyor ama kız çocuğunda pelerini ütüleniyor.

Benim babamla hukukum yaşlanınca gelişti, gelişiyor, birbirimizi çeyrek asır küsur sonra tanımaya çalışıyor, çalışıyoruz. Yanında sigaramı içip, hayat pahalılığından dem vuruyorum, o da herhangi bir ağrısını en ince ayrıntısına kadar şerh ediyor. Mimiklerini takip ediyorum o ara: zamanı görüyorum, mevsimsel ağrıları, ülkenin yakın tarihini, düşen hükümetleri, akşam üstü eve dönüşlerini, şehri, avluyu, ibriği...

ezan-ı muhammediye değiyor kulaklarıma, çocukluk ağrılarım babamın şakaklarında sallanıyor. Dükkan kepenki rahatsız edici sesiyle uyandırıyor beni uykumdan, kumaş kokulu dükkanına giriyorum. Cumbalı, kadife, empirme, dantel, şifon kumaş kokulu. Dükkan yerden arşa kadar kadın kokuyor. Yaşadığımız eski zaman dağ yamaçlı şehir belini büküyor üzerime: Kale yıkılıyor. çıngıraklı bir adam geçiyor çarşının ortasından, meyan kökü kokulu bir adam, demicirler çarşısından davudi çekiçler yankılanıyor, marangoz dükkânlarında burnu uzayacak pinokyolar yontuluyor...

Babam ağır ağır çekiliyor zihnimden, korkum giderken kendinden kendini bana bırakması.
    5 ... el ojala

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle