kök hücre bağışı

1. 9.
    Kök hücre bağışı ile ilgili detaylı bilgi vermek istiyorum.

ilk önce sizden 3 tüp kan alınır ve bu kan bilgisayar ortamında taranarak, sağlık bakanlığı kök hücre veri tabanına atılır.

Diyelim ki sizin kök hücreleriniz bir kişi ile % 100 uyum sağladı.
    Sağlık bakanlığı sizi arayıp uyumlu bir hastaya kök hücre verip veremeyeceğinizi sorar.

Diyelim ki evet dediniz. Sağlık bakanlığı size bir ambulans tahsis ediyor. Evinizden alıp kök hücrenin alınacağı hastaneye götürüyor.
    Eğer çalışıyorsanız sizin adınıza işyerinizden rapor alıyor.

Hastanede bir tane de refakatçiniz olması gerekiyor. Sağlık bakanlığı aynı sizin olduğu gibi onun da yeme, içme ve barınma masraflarının tamamını karşılıyor.

Sonra size 5 gün boyunca her gün iğne veriliyor. Kök hücrelerinizin 2 katına çıkarılması sağlanıyor.

Aynı zamanda kök hücrenin transfer edileceği hastanın da mevcut kök hücreleri olabildiğince zayıflatılıyor ki uyumsuzluk ihtimali iyice düşsün.
    Burası işin en kritik noktası. Bu aşama, hastanın ölme riski en yüksek olduğu aşama.
    Eğer siz bu aşamada "ben vazgeçtim, kök hücre vermeyeceğim" derseniz büyük ihtimalle bu hasta kısa süre içinde ölüyor. Yani ben vazgeçtim, oynamıyorum demenizin bedeli çok ağır olabilir.

6. Gün doktor sizi bir makineye bağlıyor. Bu makine 3 saat boyunca bir kolunuzdan kanı alıyor, kanın içindeki kök hücreleri ayrıştırıp diğer koldan geri veriyor.

Uygun miktara ulaşılınca işlem bitiyor.

Ancak % 10'luk başka bir ihtimal de var.
    Doktor kök hücrelerinizi koldan alınan kandan değil de direk ilikten de almak zorunda kalabiliyor.
    Bu durumda sizi genel anestezi ile uyutuyorlar. Kalçanızdan girilen bir iğne ile iliğinizden yeterli kök hücre alınıp hastaya naklediliyor.
    Yaklaşık 2 saat Sonra uyandırılıyorsunuz.

Tüm işlemler bittikten sonra 4 gün daha gözlem altında tutuluyorsunuz.
    Kök hücre değerlerinizin tekrar yükseltilmesi için ilaç veya iğne takviyesi alıyorsunuz.
    10. Gün yine sağlık bakanlığının ambulansı sizi evinize kadar getirip bırakıyor.

Olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Çok meşakatli bir iş ama nihayetinde bir insanın canını kurtarmak da çok kolay bir şey değil ve de çok kutsal, çok insani bir görev.

Kök hücre bağışı, sanıldığı gibi 3 tüp kan vermek demek değil yani.
    6 ... hayat guzel