bugün

turk dil kurumu ve gorevi

böyle bir kurum oldugu bile şüpheli aslında! bu zamana kadar hiç duymadım türk dil kurumunun görevini yerine getirdiğini ya da basın organlarında hiç bir şekilde güzel dilimiz türkçeye sahip çıkılması gerçeğini yayınladıklarını ve ya burada görevli amcalarımızın cıkıpta sokaklarda dolaşıp asılan afişlerin, yapılan reklamların ne kadar dil kurumuna uygun olduklarını tatlı bir dille uyardıklarını! 13-20 yaş arasında bir dil benimsenmiş ve türk dili bu şekilde ilerlemeye ve de hızla yayılmaya devam ediyor ne yazık ki. Şimdi kalkıpta bana eee senin nickin ingilizce sen nasıl olurda bunu savunursun diyebilirsiniz kastım ingilizce yazmak ya da konuşmak ve ya herhangi bir yabancı dili bilmek değil tabi ki de. ne ingilizce ne de türkçe olmayan karma karışık bir dilin dillerde yayılması sancım, imla kurallarından bir haber insanların resmi dairelerde üst düzey görev yapıyor olmaları, bağlaç anlamında ki -de ve -da yı ayrı yazamayıp, herkese herkez denilmesi, soru eki -mı v.s birleşik yazılması gibi. Türk dil kurumu görevini yapıyor mu acaba? Bunlar zor şeyler değil mutlaka okulda da öğrenilecek basit konular ama gel gör ki bunun ne kadar basit oldugunun farkında olsak bile hiç bir şekilde aman türkçemize sahip çıkalım, olur yanlış yapılır insandır sonuçta ama biz bir kez daha uyaralım diyenler yok mu?