samsun tütün iskelesi

 1. 1.
  mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarının samsun'a ayak basıp milli mücadeleyi başlattıkları, ilk adımı attıkları iskele.
  samsun tütün iskelesi

  asıl adı tütün iskelesi değil, reji iskelesidir.
  reji iskelesi, reji idaresi ve reji'nin ne olduğunu daha evvel yazmıştık.
  reji demek, reji idaresi demek osmanlı'nın çöküşü, iflası demektir.

  Tütün ve sigara ticareti Osmanlı döneminde, devlet içinde devlet olan bir yabancı şirketin, Reji idaresi'nin tekelindeydi. Avrupalıların alacaklarının karşılığı olarak tütün gelirlerine el koyan Reji, tahsilatlarını silahlı birimler ile gerçekleştirdi...

  Reji idaresi 1884 yılında tütün imtiyazını alırken, tütünün yurt içinde imalat tekelini de aldı. Bu imtiyaza dayalı olarak, o güne kadar kurulmuş olan 300'e yakın sigara imalathanesini kapattı. imalathanelerin yerine büyük sigara fabrikaları kurdu. Bu fabrikalar; Anadolu'da Samsun, Adana, izmir ve Manisa'da, uzak olmasına karşın Suriye ve Filistin Bölgeleri olan, Beyrut, Yafa ve Halep'te de açıldı. Hatta fabrika kurma hakkının olmadığı Mısır'da bile sigara fabrikaları kuruldu.

  samsun tütün iskelesi, ya da reji iskelesi işte bu reji idaresinin kontrolü altında olan samsun tütün fabrikasına ait iskeleydi.
  samsun tütün iskelesi

  işte 100 yıl önce bugün, 19 mayıs 1919'da osmanlı'nın çöküşünün sembolü olan reji idaresinin iskelesinde yepyeni bir umut ışığı karaya çıkıyor ve milli mücadeleyi başlatıyordu...
  samsun tütün iskelesi

  bugün eski iskelenin yerine temsili tütün iskelesi mevcut.
  samsun tütün iskelesi

  1919'daki tütün iskelesinin yeri deniz doldurulduğu için biraz geride kaldı, mevcut iskele daha ileride haliyle.
  samsun tütün iskelesi
  14 -1 ... tengir budun