bugün

görücü usulü

Görücü usulü derken; ben beğendim al evlen demek değil.
Tabi ki kadın erkek de bir birini görüp bu kararı onaylaması lazım.

Görücü usulüyle evlenmiş biri olarak buna neden olanlara minnet duygusu taşıyorum.

Dürüst olalım, bazen kendimizi karşımızda ki insanı başkasının gözü ile göremeyiz. Hatalarımızın hatalarının farkına varamayız.

Severek beğenerek Bir elbise ayakkabı gözlük vb aldığımızda ve bunları kullandığımızda bize "ameleye bak, o'ha yani bunu çok mu aradın. Zevkine sıçayım, buna para verilir mi" diyen mutlaka oluyor.
Bunu tolere edebiliriz, sana ne zevkim de diyebilir önemsemeyen tavır takınıp boş ver diyerek param benim zevk benim deriz.

Fakat sevip beğenip aldığımız ayakkabı ayağınızı vurmaya başladığında, giydiğiniz t-shirt boya atmaya başlayıp yıkama talimatına uysanız bile bir yıkamada bok rengine döndüğünde, pantolon eğildiğiniz zaman patlayıp kıçınız göründüğünde, yağmurluk su çektiğinde, çanta ilk gün kopup omuzundan düştüğünde içinde olduğunuz zorda kaldığınız durumda keşke tavsiyelere uysaydım deriz.

Hele ki kadın erkek ilişkisinde, aşk sevgi güzellik seks konu olduğunda zaman kavramı anlık olmaktan öte gidemez.
Aşkın gözü kördür mü desem, aşk kapıdan girince akıl bacadan kaçar mı desem nasıl örnek versem bilmem ama yarın düşünülerek evlilik için sağlıklı bir karar verilemez.
Hatalar görülemez.
Evlilik gibi yaşamı paylaşma kararı verirken sevdiğiniz insanın hatasını göremezsiniz ve ilerde neler olacağını bilemez tahmin edemezsiniz.
Bu hatalara nasıl tepki vereceğinizi ne yaşayacağınızı sizi bilen biri verebilir.

Bir ressam veya bir mimar yaptığı esere bakmak için uzaklaşır öyle bakar.
Elbise aldığınızda giyinip üzerinize olsa bile nasıl görünüyor diye aynaya bakarsınız.
Bu başka bir bakış açısı kazanmak için.

Aşk güzellik ortak zevkler aynı düşünce bir insanı tanımak için yetersizdir ve evlilik için gerekçe olamaz.
Hele ki bunlar asla saygı sadakat güven özveri samimiyet gibi evliliğin olmaz ise olmaz kriteri için zemin hazırlamaz.
Bu değerlerin bu kişide olup olmayacağını siz arkadaşlık flört aşk sürecinde göremezsiniz.