bugün

kız kulesine fatih sultan mehmet heykeli projesi

ulu önder mustafa kemal atatürk'ün düşünüp tasarladığı, lakin uygulamaya koymaya ömrünün vefa etmediği projedir.

atatürk'ün her zaman ismini yad ettiği ve büyük hayranlık beslediği "dedem" diye bahsettiği bir hakan vardı...fatih sultan mehmet han.

bu öyle bir hayranlıktı ki, büyük taarruzda "hacianesti gel de ordularını kurtar" dedikten sonra, fatih sultan mehmet'in istanbul'u fethettikten sonra söylediği "truva'nın intikamını aldık" sözünü tekrarlamış ve "şimdi hektor'un öcünü aldık" demiştir.

ayrıca, ulu önder'in fatih sultan mehmet için;

--spoiler--
"ben fatih'ten büyük olabilir miyim? çok kereler fatih'in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. yalnız, fatih benim karşısında kaldığım meseleleri nasıl hallederdi? bunu çok merak ederim. o büyük bir adamdir, büyük."
--spoiler--

dediği de pek çok kaynakta geçer...

bugün beka beka diye ortada dolaşanlar, istanbul'un konstantinapolis olamayacağını mitinglerde haykıranlar düşüncelerinde samimilerse, boğazın girişine dev bir fatih sultan mehmet han heykeli yaparak bu düşüncelerinde samimi olduklarını tüm dünyaya gösterebilirler...

----------------------
---------------------
ek: atatürk'ün bu düşüncesi ile ilgili doğan hızlan bir yazı yazmış 2005'te.
http://www.hurriyet.com.t...apilmasini-isterdi-332609