5 sene önce doların 1 9 olması

1. 2.
    Olagandir.

Sorunun kaynagina inmek yerine sorunu manuple ediyorsunuz.

Dolar yukselis trendine 2013 gezi olaylarindan sonra basladi. O zaman sucu geziye atalim. Feytullah in teror yumagi parcalanmaya calisiliyor diye dolar yukselmez aksine duser.

Sorunun kaynagi ne? Ozel sektor borclari birincisi. Ozel sektor niye borclu? Cunku paranin maliyeti dusuktu. Kolay kredi bulabiliyordu. Mesela hindistan bunu cok guzel avantaja cevirdi. Biz ne yaptik insaat yaptik mesela. Insaat akilsiz yatirimdir. Katma degeri yoktur. Bunu kelimenin gercek anlamiyla kullaniyorum siyasi bir mesaj degil "insaat rant isidir" bu tip ulkelerde cunku emlak gercek bir piyasa olamamistir. gayrimenkul degerleme uzmanlari ile emlakcinin bu ulkede vizyon olarak bir farki yok. Ucuz krediyi efektif olarak kullanamadik. Bunu kabul edelim.

Ikinci sorun cari acik. Kur ne zaman yukselse ithalatci mal alamadigindan ihracatciya giren cikan olmadigindan cari fazla veriyoruz. Tamamen yaniltici. Orta olcekte bile gorulur ki turkiye nin devasa bir cari acik problemi var. Neden? Isgucune katilim cok dusuk. Bircok kadin aile baskisi ivir zibir nedenlerden oturu kriz olmadigi surece isgucune katilim gostermiyor. 80 milyon insana 30 milyon insan katmadeger sagliyor.

Gocmen sorunu: dolari ne ilgilendirir diyecek hep elli liralik benzin alan vatandas. Dogrudan tuketimini etkiliyor. Gocmen geliyor cebinde sicak para ile ulkeye para girdisi oluyor. Harika peki sonra geldigi paradan cok daha fazlasini memleketine gonderiyor. Hangi parayi? Burada bin 700 liraya calismam diyerek isi kabul etmeyen turkun reddetigi isi alarak. Piyasayi dusuruyor. Cunku birsuru yardimi ivir zivirir var ailesini gecindirmek icin tek geliri isi olan turk vatandasi ile ayni maasa calismak zorunda degil.

Hazine garantili krediler. Bunu yazmiyorum silivri hala soguk.

Tesviklerin kotuye kullanimi. Balik yetistiren adama tesvik veriyorlar da neden yazilim gelistiren gence tesvik vermiyorlar gibi tam bir siyasetci agziyla sormak istiyorum. Katma degerinin bagil degiskeni tesis Uretim maliyeti emek gucu ve nakit para ile olan bir is ile bagil degiskeni dogrudan talep olan ve tum dunya pazarina birim maliyetten maksimum kazanc saglayarak satis yapmak bir mi? Degilmis galiba yoksa neden katma degeri yuksek islere tesvik vermesinler bla bla biz yanlis biliyoruz.

Gecen swap basliginda da cahil cuheyla seyler okudum. Orada kendimi tuttum burada tutmayacagim. Turkiye nin bir ekonomi sorunu var. Para ucuzken goze batmiyor psranin maliyrti arttinca ayyuka cikiyor. Mesela got buyyten eksici diyebilir merkez bankasi politikasi yanlis. Got lalelerinin bilmedigi mesela bizim emlak krizimizin faturasinin bankalara kesilmesi. Mb nin bagimsiz oldugu olcude fevkalade calismasi ve sucun kurumlara atilmasi. Kurumlardan cok bizzati gorevi para politikasinin mevcut ekonomiye gore ayarlamak yerine dogrudan ekonomi programini belirleyen bakanliklara atmak lazim. Ekonomi bir bilim ve kpss li burokratlarin bunu yetkin bir sekilde yapamsyacagi sir degil. Fakst nedense bu yapisal soruna deginilmiyor. Neden acaba birazdan eksilevek silivri soguktur esprilerinin mimari trol kardeslerim. Neden?
    2 -1 ... alpagu acar
entry'i yoruma kapat
  1. henüz yorum girilmemiş.