başkalarının hayatlarını merak etmek

  1. 3.
    Dünya üzerinde milyarlarca insan var. Bu, milyarlarca hayat, milyarlarca düşünce, milyarlarca anı demek. Ben özellikle yaşı geçkin insanların hayatlarını dinlemekten keyif alıyorum. Yaşları itibariyle enteresan şeyler yaşamış olma ihtimalleri yüksek oluyor. Onların tecrübelerini dinlemek müthiş bir şey. Ancak filmlerde gördüğümüz sahneler bir yerlerde gerçekten yaşanmış. Ne anılar, ne acılar, ne hayatlar var.

    Biz oturduğumuz yerde depresyona giriyoruz. Adam savaşa katılmış, açlıktan yaprak yediklerini anlatıyordu. Ailesinin canını kurtarmak için Makedonya’dan göçüp gelmiş, orda burada hastalanıp ölenler olmuş, salgınlar, açlık, susuzluk… işyerimizde bir tane Filistinli var. uçak mühendisi, 6 dil biliyor, savaştan kaçmış gelmiş canını kurtarmak için. Bomba sesleri ile uyuyorduk diyor. Bir gün eve geliyorsun ve evde tek ses yok. Herkes katledilmiş… Mesela eski komşumuz, bir gün eve geliyor, iki çocuğunun annesini kendi yataklarında başka bir adamla yakalıyor. Komşu oracıkta felç geçiriyor.

    Yürek dayanmaz dediğimiz her şeyi görüp geçiren birileri var. Yani demem o ki bizim pencerelerimizin dışında başka başka diyarlar da var. Bu yüzden başka insanların yaşamlarından kesitler görmek, onları dinlemek, insanı kendi kabuğundan çıkararak, yaşanmış, buz gibi gerçeklerle tanıştırıyor. Merak etmek, dinlemek gerek bence.
    6 ... serrano