devletin bekası olur mu

 1. 1.
  yargılama, yasa yapma, yürütme yetkisi tek bir insanın şahsi duygu ve düşüncelerine göre aldığı karara bağlıysa hak, özgürlük, mülkiyet gibi kavramlar allah'la ilişkilendiriliyorsa ve bu ilişkinin nasıl olduğunu da yine mevzubahis yönetici belirliyorsa o devlet varlığıyla ölümlüdür ve bekası da hükümdar nispetinde ölümlüdür, geçicidir.

  " (bkz: risk toplumu)
  türkiye halkı daha çok kaos toplumu. her an her şey olabilir. çok hücreli bir organizmadan çok başıboş dolaşan asteroitlere benziyoruz. geleceğimiz allah'a emanet.

  ekonomimiz de yargı sistemimiz de öngörülebilirlik kıstaslarını karşılamıyor.

  devletimizin kaderi reisimizin beyninde akan, duygu ve arzularını tayin eden elektronların rastlantısal hareketine bağlı.

  devlet, yargı ve ekonominin tek bir insanın düşünce ve duygularından bağımsız, felsefe ve zihin aracılığıyla tanımlanan, zaman ve mekan ötesi, öncesiz ve sonrasız, metafizik bir varlığı yok.

  torunlarımızın geleceğine yatırım yapmak ve beklenti içine girmek için nedenselliğe ve döngüselliğe müsait, öngörülebilir bir toplum yapısına, dolayısıyla devlet, ekonomi, yargı gibi kurumlara ölümlü insanlardan ayrı,varoluş durumu zamanla değişmeyen bir varlık statüsü atfetmeye muhtacız.

  yoksa bireysel hak ve özgürlükler de, özel mülkiyet de mevcut anlamını yitirir. "
  1 -1 ... ozgur demirtas in robotu
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.