91 oscar ödül töreni

 1. 3.
  en iyi film kategorisinden 5'ini, yabancı dilde en iyi film adayların hepsini izlemiş biri olarak ben de geceyi takip etmeye hazırım ve elbet benim de tahminlerim olacak.

  öncelikle benim için ağır favori olan dalları söyleyeyim.

  en iyi erkek oyuncu

  rami malek. herkesin hemfikir olduğu dal. hatta queen grubu da törene davet edilmiş. bence rami malek de törene filmdeki makyajı ile freddie mercury olarak gelecek ve herkes için güzel bir an olacak.

  en iyi yardımcı erkek oyuncu

  mahershala ali . green book filminde izlenileceği üzere 2 ana karakter var ve adaylık süreci açıklana dek hangisi supporting actor olacağı konusu çok açık değildi çünkü iki ana karakter de mükemmel iş çıkarmıştı. izlediğimde zaten aklımdan ilk geçen, aday kim olursa olsun en iyi yardımcı erkek oscarını kesin alacağı yönündeydi ve izlediğim diğer filmlerden sonra da bu fikrim değişmedi.

  en iyi yönetmen

  alfonso cuaron. en iyi film ödülünü alamayacağını düşündüğüm roma filminin yönetmen konusunda ise açık ara önde olduğunu düşünüyorum. en iyi yönetmen ödülünü alamazsa büyük sürpriz olur.

  şimdi ise daha ortada olan kategorilere geçelim.

  best picture- en iyi film

  keşke roma filmi bu kadar öne çıkmasaydı diyorum ve gerçekten anlam veremiyorum da. tamam yönetmenliği çok iyi, film içinde çok iyi sahneler var. özellikle deniz sahnesi ve bebeğin doğum sahnesi ama bunlar yeterli mi? öncelikle filmin bir konusu yok. biri bana film ne anlatıyor diye sorsa cevaplayamam. ki zaten çoğu kişi de yönetmenin çocukken hafızasında kalmış karelerden oluşan bir film olarak anlatıyor. bana hiçbir şey katmadı, filmden bir çıkarımda bulunmadım ve çekildiği ülke ilgili de herhangi bir fikir vermedi. hele hele bu filmi tavsiye eder misin birine deseler tavsiye edebileceğimi de düşünmüyorum. ek olarak filmin netflix yapımı ve amerika menşeli olmayan bir film olması oscar ihtimalini zayıflatıyor.

  yarışın iki film arasında arasında geçeceğini düşünüyorum. bohemian rhapsody ve green book bu ödül için en önemli iki adayım. akademinin siyahi ayrımcılığını konu alan filmlere hassasiyetini de düşündüğümüzde ihtimali güçlendiriyor. ikisi de seçilmezse roma ile the favourite filminden biri alacağını düşünüyorum.

  yabancı dilde en iyi film

  5 filmi de izledim ve en çok merak ettiğim kategori. yine roma filmi burada maalesef öne çıkarılıyor ve bence burada kazanacak fakat geri kalan 4 film de benim için özel. onları da şu şekilde sıralayacağım.
  1. capernaum
  2. werk ohne autor
  3. manbiki kazoku
  4. cold war
  9 -4 ... moneydise