diyanet işleri başkanlığı

 1. 392.
  https://onedio.com/amp-ha...epkilerin-odaginda-861067

  Kartal'da bina çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetti. Aynı aileden dokuz kişinin cenazesi dün törenle toprağa verildi. Cenaze töreninde konuşan Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş'ın sözleri ise tepkilere neden oldu. Erbaş, 'imtihan dünyasındayız, Allah'ım yaratmış olduğu bütün kulları bir şekilde imtihana tabii tutuyor' dedi.

  1- çürük binaların yapılmasına göz yuman, bu binaları yapan, buraların iskana açılmasına oturulması elektrik su doğalgaz gibi hizmetlerin verilmesinde, bu binaların denetimini yapmayan, buralara af getirip tapu verenler vb durumlar için bir suçlu olarak kimseyi göremeyiz.

  2- bu yaşananlar için bir suçlu varsa, bu ölümlerin sebebi Allah olduğu için suçlu da Allah (haşa) olur.

  Allah ufacık günahsız çocukları binanın tonlarca yıkıntı altında ezerek öldürüp insanları mı imtihan ediyor?
  Arabanızla veya ayağınızla bir yeni doğmuş kedi yavrusunu bir güvercin kuş yavrusunu ezip öldürebilir misiniz?
  Vicdanınız buna el verir mi?
  Biz Allah dan daha mı (haşa) merhamet sahibi oluyoruz?

  Kur'an da Allah bizzat kendisi merhametlilerin en merhametlisi olduğunu esirgeyen koruyan kollayan olduğunu söylemiyor mu?
  Kur'an da Allah bizzat kendisi babanın günahı oğluna yüklenemez demiyor mu?
  Kur'an da Allah bizzat masum çocuk garip suçsuz insanlar için onlara bir eziyet cefa yok demiyor mu?

  Kur'an da anlatılan Allah tasviri profili ile diyanet işleri başkanının söyleminde ki Allah tasviri arasında bir uyum benzerlik yoktur.

  Azıcık araştırıp göreceksiniz ki, günahkar doğan insan oğlu için; bu düşünce tarzı ortaçağ da Hıristiyan dünyasının engisizyon (inquisito-soruşturma) düşünce, püritenist bakış açısıyla vb Fundamental yaklaşımlar neticesi acı arınma gibi ritüeller islam içinde yoktur.

  Ne yaratıcı ne de yaratıcının yetkisini kullanan, yetkilendirilen biri çıkıp yaratıcı adına birinin günahını masum olana yükleyip veya masum olana eziyet ederek ya da canını alarak bir ibret cezalandırma yapamaz.

  Teolojik açıdan islam ele alınırsa böyle bir şiddet ölüm asla Allah'a mal edilemez ölüm acı yıkım sebebi olarak Allah gösterilemez.
  Allah masum insanları günahsız çocukları öldüren bu acıyla insanları baş başa bırakan zalim biri değil.
  0 ... thebiggraywolf
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.