neanderthal

 1. 95.
  "öteki taraf" düşüncesi, neandertallerle birlikte ortaya çıkmıştır ve insanlık tarihinde ölüsünü gömen ilk türdür.
  ölü gömmek, bugün halen sadece insana mahsus bir ritüel. diğer primatlarda ölüm olgusu yoktur. algılayamazlar. sosyal medya veya belgesellerde, ölüsünün başında bekleyen, onu yalayarak temizleyen, tepki vermesi için dokunan-iten primatlar görmüş olabilirsiniz fakat en fazla birkaç gün sonra terk edip giderler.

  neandertal toplumunda ölüm bir son değil, bir yer değişikliği olarak algılanmaktaydı.

  aile mezarlığı kavramı da, biz insanlarda değil, neandertallerde başlamıştır. mezarın içerisine ve gömdükten sonra da toprağının üzerine çeşitli eşyalar, hediyeler, hayvan kemikleri veya etleri vb. şeyler koyarlardı.

  ölü beden, direkt toprağa bırakılmıyor, mezar zemini yassı büyük veya küçük taşlar, bazen de ağaç dalları ile döşeniyordu. mutlaka cenin pozisyonda gömüyorlardı ölülerini.

  süslenme, kesin olmasa da neandertal tür ile başlamış bir olgudur, araştırmalar ve bulgular tüm neandertallerin olmasa da bazılarının, birtakım hayvanların dişlerinden ve deniz kabuklarından yaptıkları kolyeleri taktıklarını, o dönemki tek kıyafetleri olan sırtındaki postlara süs olsun diye kuş tüyleri taktıklarını göstermekte.
  5 ... mastor

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle