ehliyet ve kimlik yenileme

1. 1.
    artık nüfus müdürlüklerinde randevu sistemi ile yapabileceğiniz değişim.

işte ben de bu sabah küçükçekmece nüfus müdürlüğüne gittim bu sloganla. 2 ay önceden randevu almışım, bekledim ama olsun, kalabalığa karışmadan, sakin sakin oturup ehliyetimi, kimliğimi yenileyeceğim zannediyordum. ta ki, kapıya gelene kadar.

daha işbaşına 15 dakika var, kapıda 50-60 randevusuz kişi gelmiş, birisi bir yerden bir kağıt bulmuş, hesapta randevusuz gelenleri sıraya diziyor. adama bu işi kim kitledi ya da adam bu yetkiyi nereden aldı belli değil. hepimiz de adamı kaymakamlık görevlisi sandık. öyle bir milletiz ki sorgulamadan her şeyi hemen kabulleniyoruz. herkes adını soyadını yazdırmaya çalıştı ittire kaktıra falan. sonra adam sıkılmış olacak ki, defteri birine verdi "sen yaz" diye. çıkardı sigara yaktı, uzaklaştı. ben de kıl oldum işini vatandaşa kitleyip sigara içiyor diye. sonra yanına gittim "ya benim randevum vardı, sıraya mı yazmam gerekiyor adımı" diye sordum, "ne bileyim gardaş ben, memur muyum burda?" diye artislik yaptı. meğerse başka bir adam da bu listeyi buna kitlemiş 1 saat önce. oha.

neyse kapılar açıldı, herkes paldır küldür giriyor. ben rahatım tabii randevum var nasılsa. sakinim. ablanın teki "sen öyle beklersen giremezsin araya" dedi. dedim "benim randevum var abla raadım"

lan içeri girdik, her resmi kurumun olmazsa olmazı fiş alma işine yine girdik. o milletin canhıraş adını yazdırdığı listeyi de kimse siklemedi. listede sıra başı olan adamın suratına kıskıs güldüm, tam o sırada gördü beni, ifrit oldu ipne. neyse numaratörün başındaki adama "benim randevum var" dedim, olsun sıra alıyorsun dedi. neyse sıraya girdik 25 dakika sonra aldım fişi. çünkü benim randevum var.

neyse ki işlemler kısa sürüyormuş. biyometrik fotoğraları da geri verdiler hea. ne bokuma getirdik anlamadım onu da.

neyse, arkadaşlar ben kaçıyorum, randevum var.
    13 ... lucien brusque
entry'i yoruma kapat
  1. henüz yorum girilmemiş.