deistlerle ateistler neden tartışmıyor sorunsalı

 1. 3.
  anlamsız olduğu için olabilir.

  tanrıyı kanıtlamaya çalışmak beyhude çabadır. çünkü tanrı kanıtlaması bilinmezlik üzerine kurulur, bilmediğimiz konular olduğu için bunlar tanrıya dayandırılır. ateizm ise tanrıyı reddeder ama onlarda da bilinmezlik kaybolmaz fakat bilinmezliğin sebebinin tanrı olduğunu iddia etmezler.

  yani bilinmezlikten yola çıkıyor iki tarafta birisi bilinmezin kaynağı tanrıda gizli diyor diğeri hayır bunların açıklaması tanrı olmak zorunda değil diyor.

  deizm ile teizm arasındaki farkta bu noktada şöyle tabi teizm din reddedilince biter çünkü din veya ritüel ve ritüellere dayalı kaynaklar, anlayışlar çökertilince ortadan kalkar dinin tanrısı. fakat deizm için herhangi bir yalanlanabilir kaynak ortada yok herhangi bir ritüel yok. haliyle deizm ve ateizm karşılaştırması çok boşluk içerisinde kalır iki tarafta bir şeyi kanıtlayamaz.

  Edit: Bu arada tanrının olmadığı görüşü kanıtlama gerekliliği bulunan bir görüş değildir. çünkü aslında iddia olan varlığıdır yokluğu bilinendir. iddia edilen kanıtlanmalıdır.
  1 -1 ... keyf kahyasi
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.