bugün

klasik mimaride düzenler

klasik mimarinin temel taşları olan belli başlı düzenleri tanımanız için fuzuli bir görev yazısı yazıyorum yine. hiç gevelemeden klasik mimarinin 5 adet düzeni var önce bunu söyleyelim ancak biz üçünü görelim yeterli, 1. ve 5. sınavda yok.

görsel

-toskania dor düzeni
-dor düzeni
-ion düzeni
-korint düzeni
-kompozit düzen

1 ve 5 i geçiyoruz demiştim. sıkıcı bilgilerden hiç bahsetmiyoruz nerden, tarih ,bunlar niye böyle derseniz bu modeller böyle! devam.

dor düzeni

görsel

evet basit, tamamıyla işlevsellik üzerine düşünülmüş görev adamları dorlar. muhtemelen mühendis işidir pek mimari ile alakası yok. şöyle güzel bi örneği için.

görsel

işimizin başşındayız der gibi. devam.

ion düzeni

görsel

evet ilk gözünüze çarpan o sağ ve soldakilere volüt deniyor, bu kadarı kâfi. athena nike tapınağı

görsel

korint düzeni

görsel

muhtemelen mimarların olaya müdahil oldukları anların eseri korint düzeni. benim en sevdiğim başlık korint. barok ve rokoko mimarisinde boğulan ben bu korint başlıklarına öz evlat sevgisi besliyorum. doğru kullanımlarda muhteşem ışık ve gölge dansıyla gece başka gündüz başka perdelerde boy gösteriyor. muhteşem. pek âlâ!

görsel

bu üç başlığı aynı anda görebileceğiniz bi yer için ise şöyle. ilk kat dor ikinci kat ion son kat ise korint düzenindedir.

görsel