çiftlik bank

 1. 221.
  lan böyle şeylerle dalga geçmek istemiyorum da, sülün osman'ın bir lafı var ya, "ben, beni dolandırmaya çalışmamış tek bir kişiyi bile dolandırmadım" diyor hani...

  ancak karşısına geçip 1 koyup 5 almaya kalkan veya böylesi bir vaade atlayan sözüm ona şark kurnazlarını hiç affetmemiş.

  abi herkes kısa yoldan parayı vurma derdinde. bunları dolandıranların en büyük kozunu ve avantajını da bu motivasyon oluşturuyor. üzerine güncel hassasiyetleri okşayan milliyetçi/dini birkaç söz söylediler mi, her istediklerini alıyorlar.

  deminden beri adamların açılışlarını, açılışlardaki konuşmaları falan dinliyorum; kapitalist düzenin oyunlarından tut da, kudüs kırmızı çizgimizdir söylemlerine, israil'in oyunlarına, dış düşmanlara, millet için elini taşın altına koymaya, aramızdaki münafıklara, anadolu gençlerinin başarısına, tekbirlere, sloganlara kadar, ne ararsan var.

  bundan yıllar önce iş için gittiğim bir yerde jet fadıl'ın amca oğlu olduğunu söyleyen biri ile konuşmuştum. henüz jet fadıl'ın ikinci dönem dolandırıclık faaliyetleri falan yoktu ortada.

  adama "kusura bakma da ne dolandırdı milleti amk" dedim. yok, dedi, o iş öyle değil!

  dedim, nasılmış?

  jet fadıl, güya o dönem siirt'te ilk araba fabrikasını açmak için çok çabalamış, zira çok milliyetçi ve vatansevermiş ama bu tabi pkk'nın işine gelmezmiş, dış güçlerin işine gelmezmiş, çünkü oranın halkına yatırım giderse oyun bozulurmuş, bu nedenle birden medya saldırısı başlatılmış, 28 şubatçı paşalar devreye girmiş, jet fadıl'ı bitirmek için her şeyi yapmışlar, zaten fadıl istediği an milletvekili olurmuş ama derdi bu değilmiş, falan feşmekan.

  (fadıl'la ilgili kişisel birçok şey de anlattı da, o kadar ayrıntıya giresim yok. doğrudur, yanlıştır, bilemen.)

  şahsen pek inanmadım ama aksini savunma gereği de hissetmedim. zira çok önemsediğim bir mevzu değildi. ki, o dönem fadıl faaliyette olmadığı gibi, yeniden faaliyete geçeceğine dair bir emare de yoktu. "he" deyip geçmeyi tercih ettim.

  sonra sonra fadıl'ın rezidansçılığı, maldiv adaları falan peyda olmaya başladı. ilk etapta çok dikkatimi çekmedi, ne yapıp ettiğini pek merak etmedim. sonra sonra baktım, cübbeyi takkeyi giymiş, lüks otellerin konferans salonlarında cübbeli namıyla bilinen bir hoca ve onun cemaatiyle arz-ı endam ediyor, sahneye çıkartıp onları konuşturuyor.

  aha o anda fark ettim büyük sikişin geldiğini. ve ciddi ciddi takip etmeye başladım. zira bu memlekette sizden para isteyen birisi dini ve milliyetçi söylemleri ağzından düşürmüyorsa, hiç şaşmaz, büyük sikiş var, demektir.

  büyük konuşmayayım, herkes dolandırılabilir ve iş işten geçtikten sonra konuşmak kolay da, en azından bu alametlere ayık olmak lazım. bunların gördüğünüz anda götü duvara dayayın, diyesiyim.
  20 ... jetaim
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.