e devlet alt üst soy bilgisi sorgulama

 1. 477.
  hakkında her şeyi anladığım uygulama, buna isminin yanlış konması ve teknik bakımdan yetersiz platformdan servis sağlaması dahil. bunlar bilinmiyor değildi elbet yetkililerce. mamafih iktidar ihtiyaç duyduğu taze kana kavuşmuştu ve koskoca ülke bir hafta boyunca başka şey konuşmadı.

  oysa babaanne ve anneanne'nin doğum yerlerini ve aile sıra numaralarını bilmek tarihi göçler, savaşlar ve kayıplarla yazılmış imparatorluk devamı türkiye'de soy ağacı oluşturmak bakımından yetersiz kalacaktır. soy ağacı bambaşka bir şey, farklı bir uzmanlık gerektiriyor. bu konuda birkaç nesil önce yaşamış akrabaların konuya eğilmiş olmaları, ufakta olsa kayıt tutmaları gerekiyor. sülalesinde paşa dedesi bulunanlar belki şanslılar. yoksa mezarlıklar müdürlüğünden zaten edinilen bilgileri e- devletten pdf indirmekle olacak işler değil bunlar.

  gelelim konuya evvelden meraklı şahsımın indirdiği kayıtta tespit ettiği çarpıklığa. büyük dedem, yani annemin babasının babası şakacızade mustafa bey 1878 doğumlu gözükmekte. dedem ise yani annemin babası kamil efendi (kendisi gazidir) nüfusta 1900 doğumlu. buradan bakınca her şey normal. fakat rahmetli dedemin (yüz yaşında vefat edene kadar aklı başında ve bilinci yerindeydi) anlatımına göre ondört yaşında ilk defa nüfus kağıdı sahibi olmuştu ve köylerine gelen dönemin nüfus memurları çoluk çocuğu toplayıp hepsine aynı tarihi yazmışlardı. yani dedem ondört yaşında doğmuş, kayıtlara öyle geçmişti. o dönem bu tip şeyleri kimsenin umursamaması şimdi şehir efsanesi gibi gelse de normaldi. e- devlet sitesinden aldığım kayıtta birbirleriyle kız alıp vermek dışında alakaları bulunmayan dört akrabanın aynı gün doğmaları da tesadüf değil tabi.

  neyse efendim, 1900 yılında 14 yaşındayken nüfusa 1900 doğumlu geçmiş dede ve bu durumda sekiz yaşındayken baba olmuş 1878 doğumlu büyük dedeye sahip olduğuma sevineyim mi, üzüleyim mi bilemedim? işin ilginci malum kayıtta 1958 yılında vefat etmiş büyük dedeyi sülalede hatırlayan yok. 1936 doğumlu teyze, 1938 doğumlu dayı, 1952 doğumlu anne bu esrarengiz büyük dedeyi hiç görmemişler. kısaca ya biz sülalece çarpıldık, ya da nüfus idaresinin kurduğu sistem mantığı bir kenara koyup parça parça bilgileri sırf vatandaşı memnun etmek için bir araya getirmekte.
  19 -8 ... sinirlenmicem