bugün

insan ihtiyac duymak ister mi

gordugum kadariyla dunyayi donduren ihtiyaclar yani insan davranislari herhangi dini, politik veya ahlaki bir gorusle aciklanamiyor aciklanmaya calisildiginda eksik kaliyor (bana gore). ama asil vurgulamak istedigim nokta bu degil. hersey ihtiyaç yuzunden yapilir diye bir aciklama yaparsam herkes bu gorusu mantikli bulur yani herhangi bir dini inanci olan (ki en naif yonelim budur herhalde) bile tanrının bilinme ihtiyacindan dolayi dunyayi yarattigini kabul ediyor burada itirazlar gelebilir cunku o ihtiyaclardan bagimsizdir ama ben (sadece kendi acimdan degerlendirebiliyorum olayi) ihtiyactan bağımsız istek olmayacagini dusunuyorum, neyse.asil olayi kacirmayalim, bu her seyin ihtiyac duymayla aciklanabilmesi onermesi bunu kabul ettigimizde herhangi bir seyin kendinden iyi olma olasiligi kalmiyor gore bildigim kadariyla cunku benim kotu diye niteledigim sey bir baskasinin ihtiyaci ve ben iyi ve kotu diye nitelebilmek icin yasiyor olmam gerekir ve yasiyor olmanin temeli ihtiyac ise yasamk ihtiyac duyma istegini onaylamaktir buradan cikan sonuca gore ihtiyaci bir noktada onaylayip baska noktada sakincali bulmak tutarsizlik olur. diger hayvan turlerine nazaran insan bilissel yonden bazi seyleri taniyarak yasiyor mesela olecegini bilmesi gibi bu dogrultuda diger turler yasami sorgulamazken insan anlamli olmasini bekliyor yada bu donguden cikmak icin intihar ediyor, bulundugu ortami terk ediyor vs. yani burada herseyin ihtiyac oldugunu fark ettigimizde sonraki adim olarak bu ihtiyac silsilesini onaylamamiz makul mu gibi bir soruya ulasiyoruz, cevaplari cesitlendirmemde bana yardimci olursaniz sevinirim...
güncel Önemli Başlıklar