dün intihar etseydin bugün ne kaçırmış olacaktın

1. 43.
    güneşli bir günün güzelliğini kaçırmış olacaktım. ölüm ve yaşam arasındaki çizginin inceliğini kavradığınızda sınırların sandığınız kadar ayrışmış olmadığını görebiliyorsunuz. bugün varken yarın bu dünyada olmama olasılığımız gözardı edilemez. fakat yaşamaya bahane aradığınızda ufacık detayları bile öne sürebilirsiniz. ırvın yalom;' yaşamak için bir nedeni olan hemen hemen her türlü nasıla dayanabilir' diyor. kişi yaşamının menziline bir hedef koyduysa geri kalan her nasıl bir şekilde çözülecektir. yine de ne şekilde olurdu merak ediyoruz. insan kendi ölümünü, cenazesini hayal ediyor, zihninde tasarlıyor. çünkü doğamızda var. bir son varken ona bir noktada odaklanmamak mümkün değil. ancak hiçbirimiz zamanın getirdiği öngürülmez belirsizliği aşamıyoruz. bu belirsizlik öylesine kaygı verici ki bilinç öncesinin huzuruna dönmek istiyor insan.

bazı zamanlarda karanlığın içinde debelenip durdum. benim için kimsenin ışığı yakmayacağını anladığımda, ışığı yaratmayı öğrendim. görüşüm bulanıklaştı, düştüm aklımla çizdiğim yolun dışına çıktım. ancak her seferinde tekrar ayağa kalkıp yola girmeyi başardım. dünyaya karşı durup altında ezilmemeyi öğrendim. adaletsizliğine karşı duyduğum öfkemi yönelttim ona, sımsıkı kavradım köklerini hayatın. hiç bitmeyeceğini biliyorum bu mücadelenin. çoğu zaman kendimize karşı veriyoruz bu savaşı. bir kazananı olmuyor ama farklı biri yapıyor bizi. böyle böyle öğreniyoruz yaşamayı.
    12 -2 ... kahraman arketipi