pişman olmak istemeyenlere tavsiyeler

 1. 168.
  hayatta bazı deneyimler vardır, mutlaka yaşamanız gerekir onları. yaşayana kadar ne tavsiye alırsanız alın deneyimi tecrübe ettiğinizde alacağınız dersin yanından bile geçemez. insanın kolay yoldan öğrenmek istediği fakat sırrına yaşanmadan erişilmeyen birçoğu acı ancak bir o kadar da gerçekçi deneyimlerdir bunlar.

  kimden ne tavsiye almış olduğunuz, hangi nasihatı dinlediğiniz pek fark etmez, apollon'un delphi tapınağına da gitseniz size söylenmeyecek, tecrübe edilerek çözülmesi gereken bir esrardır. eğer yaşamanız görmeniz gereken bir olay, çekmeniz gereken bir dert varsa bu başınıza gelmeden öngörüp savuşturmanız pek mümkün olmaz.

  bu kadercilik mi? hayır değil. daha çok küçükken arı kovanına elini sokup ne olduğunu merak eden bir çocuğun öğrendiği dersle aynı aslında. arılardan neden uzak durması gerektiğini birkaç gün hastanede yatıp anladıktan sonra, aynı çocuk arıların ona zarar vermek istemediğini sadece yuvalarını savunduklarını da öğrenir.

  insan bencil bir varlıktır. her zaman elde etmek ister, her şeyi hak ettiğini düşünür elindekilerin kıymetini bilmez. sonra bir gün kaybeder, pişman olur. hiç dinlemediği tavsiyeler keşkeler olarak geri döner kendisine. aklı başına gelir vicdan azabıyla sarsılır.

  bazen ne kadar mantıklı düşündüğünüzün bir önemi yoktur. hayat böyledir çünkü bir olayla mantığınızı tarumar eder. fakat kişi öğrenir, pişmanlığın acısını ve endişesini yaşayıp yaptığı hatayı kabul edip yoluna devam etmeye karar verdiğinde, kendinin bir önceki versiyonunu rafa kaldırır.
  yeniden yaratır dünyasını, tekrar çizer yolunu, yaşadıklarını kabul etmeyi öğrenir. daha iyi daha güzel bir şekil var olur. ve bunun için acı çekmesi gerekiyorsa bu bir yük değil, erdemli yaşaması için onurla çizilmiş bir yoldur.
  10 ... kahraman arketipi
kapat