4 şubat 2018 demir grup sivasspor galatasaray maçı

1. 88.
    ilk 25 dakika, golü attıktan sonrası da dahil sivasspor'un tek kale oynadığı bir maç..

peki neden?
    bunun birinci sebebi aykut kocaman vari bir orta saha ile çıkmak.
    o orta sahanın bir işe yaramadığı çok açık iken bu tercih şaşırttı beni..

uzun bir analiz yazmayacağım gerek yok çünkü.
    ancak şunu belirtmem gerek ki belhanda'sız bir orta saha iş yapmaz.
    dün akşam yorumcuların tamamına baktım, izledim ve dinledim. sonra utandım.

belhanda bir playmaker.
    ameraikan futbolunda qb gibi ya da basketboldaki 1 numara gibi değil.
    oyunu kurması gerekir. son pası atması değil.. belhanda asist sıralamasında 3. bu bir tesadüf mü???

maç başına 3 kilit pas atıyor.
    ali ece "kilit pas ne bea" diyor ve şaşırtıyor beni. kilit pas bir playmaker'ın işini doğru yaptığını gösteren bir veridir. istatistik okumayı bilmeyen adamların orada oturmasına da anlam veremiyorum.

kilit pas oyuncuların şut ile bitirdiği pastır.
    yani gol olmayan asist diyebilirsin. bu şu demektir, bir on numaranın yapması gereken takımı oynatmak, belhanda'da bunu yapmakta.
    olaya şu açıdan bakın, belhanda arkadaşını pozisyona sokuyor ama adam atamıyor. yani senin kilit pas dediğin şeyi adam gole çevirse asist olacak. bir de böyle düşünmenizi tavsiye ediyorum.

bir de ön asist mevzusu var.. ilk yarı itibari ile Kevin De Bruyne 4 ön asist yaparak avrupa'da zirvedeydi..

ve bu liste hazırlandığında 8 asisti vardı.
    o günden sonra 1 gol 3 asist daha yaptı.. belhanda'nın ise 6 asisti vardı. burad Kevin De Bruyne ile kıyaslamıyorum belhanda'yı. iki farklı takımda ön asist yapan oyuncuları ve onların takıma etkisinden bahsediyorum.

maç başına 3 kilit pas atan. mariano ile birlikte en çok ön asist yapan oyuncudur belhanda. nasıl mariano'nun oyun kurmasına ihtiyacı varsa takımın, belhanda'ya da ihtiyacı var.. umarım eski düzene dönülür ve garry , feghouli kanatları, belhanda bağlantısı ile birlikte arkada donk (tolga) - selçuk ile oynarız. şu saatten sonra orta tandemin sert olmasına değil, topa sahip olmasına ihtiyacımız var.
    4 -1 ... prif
kapat