arabesk türkiye de yasaklanmalıdır

 1. 16.
  ortadoğu coğrafyasında arap şeyi yalayanlar tarafından yönetilen bir ülkede arabesk bir yaşamın içinden çıkmaya çalışıp yaşadığı hayatı yok etmek isteyenlerin önerisi. burada kastedilen arabesk müzik. bergen ve esengül gibi arabeskin kadın sanatçılarını ve emeklerini yok sayan kesime göre; arabesk tümüyle arap müziğinin üzerine kurulmuş, yıkılmışların dinlediği, kimliği ve karakteri gereği de eril bir müzik türü kaderci ve teslimiyetçi yanı ile şiddeti ve boyun eğmeyi beraberinde getiren.

  fakat arabesk, sessiz kitlelerin dile getiremediği tepkileridir, bir başkaldırıdır, müslüm gürses'in kadere ve tanrı'ya karşı isyanıyken, ibrahim tatlıses'in aşka karşı sitemi ve orhan gencebay'ın da düzene karşı çıkışıdır. devlet karşıtı olduğu için bi dönem yasakçı zihniyet tarafından devlet kanallarında yok sayılarak yasaklanmıştır arabesk.

  ve 60ların son dönemlerinde orhan gencebay'ın ''bir teselli ver'' şarkısı hiçbir şeyden teselli bulamayan halka teselli olmuştur, o zamanlar kitlelerin afyonu değil umudu olmuştur. bu müziği dinleyenlerin mutsuz ve depresif bir ruh hâline sahip olduğunu düşünenler arabeskin sadece damardan giren hâlini biliyordur. arabesk insanı sadece karamsarlığa itmez ümit de vermesini bilir.

  ''Arabesk sevmek vatan hainliğidir'' diyenlerin vatan için hiçbir şey yapmamış olmaları, arabesk müziği uyuşturucuya benzetip insanı pasifleştirdiğini savunanların bu isyanları protestoya dönüştürenlerin arabesk severlerin kendisi olduğunu bilmemeleri ne büyük bir ironi.

  orhan gencebay arabesk'in bütün müziklerin anahtarı olduğunu savunuyor ve bu tür müziğin tutulmasını toplumun özünden ve ekonomik şartlarından kaynaklanan bir olay olmasına bağlıyor. arabeskin ön plana çıkmak istememiş olan babası ali tekintüre ise arabeskin hâlin arzı olduğunu yılgınlık olmadığını söylemişti.

  arabesk acıyı yaşattığı kadar sevinci de yaşatır, sadece çaresizlerin hâli değil aynı zamanda sevenin ve sevilenin de hâlidir, rakı veya erkeklikle de bağdaştırılamaz. müzik evrenseldir, kişi istediği müzik türünü dinlemekte özgürdür ve kimse de kimsenin özgürlüğünü kısıtlayamaz. bir şeye karşı çıkmakla o şeyin yasaklanmasını istemek ayrı şeylerdir, biri boyun eğmediğini gösterirken diğeri de bir kesimin özgürlüğüne karışarak kendi özgürlüğünün de elinden alınmasına fırsat verdiğini gösterir.

  https://m.youtube.com/watch?v=6IGEutU92lQ+
  39 -1 ... arabeskkadin