hayvanlara işkence yapmak

1. 13.
    insan olanın yapmayacağı, kozmetik sektörünün deney olarak kullanarak, eğlence sektörünün de sirklerde uyguladığı, lüks düşkünü olanların kürklerini kullanmak üzere, et, yumurta, süt severlerin yemek için, merhamet ve vicdan sahibi olmayanların ise zevk için gerçekleştirdikleri fakat hayvanları koruma yasasına göre hâlâ suç değil kabahat sayılan bir eylem. ruh hastalığı desek hastalara hakaret olur, nasıl bir psikopatlık ki yapan kendine yakıştırabiliyor bunu.

''yeni yasa tasarısı yürürlüğe girse de suç sayılsa'' deniliyor ama bunun dahi uygulanmayacağından adım gibi eminim. bugüne kadar her şey sadece kağıt üzerindeydi bundan sonra mı değişecek? bunun için mücadele veren insanlar sussun diye bunlarla oyalıyorlar. hayvanlara değer vermeyip de üzerine bir de şiddet uygulayıp bir çöp variline atanlara neredeyse ödül verecekler.

çocukları dahi hayvanlara düşman edip eziyet yapmaları için gerçekleştirdikleri işkencelerle örnek olan bir kesimden, yolda yaralı köşeye sinmiş insanlardan kaçan ve yağmurda çamur olmuş bir hayvan görünce iğrenerek ya da sadece karşıdan acıyan gözlerle bakan fakat sosyal medyada kendine ''hayvansever'' diyen kesimden bi şey beklemiyorum zaten.

fakat ses çıkarmadıkça ve bu hayvanların yaralarını sarmayıp onlara en azından iyileşene kadar kucak açmayarak bir köşede bıraktıkça, işkence görmüş psikolojisi çökmüş sokakta acı çeken hayvanlarla daha sık karşılaşabiliriz. hayvan şiddet gördükçe daha da yabanileşir bu yüzden hayvanlara sevmek için yaklaşan kimsenin de yabani olan hayvana kızmaya hakkı yoktur. mahallede 50 kedinin arasında dişi bi kedimiz var, ev kedisiymiş sokağa atmışlar, bi gün arka tarafından kan geldiğini ve afedersiniz bok aktığını gördüm eğilmemle arka tarafının sopa gibi bir şeyle deşilmiş olduğunu fark ettim. o da insanlardan sürekli kaçan hırçın bir kedi.

ve bundan birkaç gün önce evde durmayıp da sürekli sokağa kaçan ama her gün sabah, öğlen, akşam kapımın önünde biten ve yemek vermem için kapıyı tıklatarak miyavlayan uslu pamuğum ortalıktan yok oldu, en sonunda doğum günümün gecesinde bir evin bodrum katından çıktığını öğrendim, yanına gittiğimde ise işkence ile çöpe atılmış olduğunu ve ordan kaçarak bodrum katına sığındığını öğrendim. dişlerinin ve tırnaklarının kırıldığını, gözlerinin içine gittiğini, her tarafının kapkara olduğunu, sağ ayağının üstüne basamadığını, burnunun, sol gözünün ve ağzının yara olduğunu bununla birlikte grip olduğunu ve salyalarının aktığını, ağzının alt kısmını kapatamadığını ve açlıktan zayıfladığını gördüm, o kadar canı acıyordu ki sadece yüzünü temizleyebildim ve sadece süt, su ile duruyor.

işsizim ve maddi imkânım yok, arabam yok ama buna rağmen yaralı ve hasta bulduğum kedileri ve köpekleri özel veterinere götürmeye çalışıyorum, belediyenin vet. görevlilerine emanet ettiğim kedilerim de var. bugün pamuğu da götürecektim yine ortalıkta yoktu. yağmur yağıyor diye bir yere sığınmış olabileceğini düşündüm, işimiz yarına kaldı, özelde bir şey yapamazlarsa ya da maddi gücüm yetmezse belediyenin veterinerliğine vereceğim. eminim izmir'de işkence görmüş sokak hayvanları ile bedava ilgilenen özel veterinerler de vardır fakat evimin yakınında bir tane bile veteriner yok bulabildiğim tek yer yeşilova oldu o da bedava değil. sosyal medyaya vermek de istemiyorum.

ama sosyal medyada şiddet gören hayvanların tedavi masraflarının karşılanması için görüntülerini yayınlayarak insanların maddi yönden yardımcı olmalarını sağlayan sayfalar var. bugün de böyle bir sayfa sayesinde bir köpeğin bacaklarının asitle yakıldığını ve kulaklarının kesildiğini öğrendim. söyleyecek bir sözüm kalmadı zira bir köpek bir insana en kötü ne yapmış olabilir, ne yaparsa da yapsın şiddeti hak etmez. kaldı ki şiddet bir hak değildir. yani bu eylemleri gerçekleştirenler tedavi olsalar dahi işe yaramayacağını düşünüyorum, sadece bunun artık caydırıcı cezalarla birlikte ceza kanunu kapsamında yer alması ve bunların uygulanması gerektiğini savunuyorum.

https://www.instagram.com...taken-by=leylatheprincess
    41 ... arabeskkadin