kadın cinayetleri

 1. 204.
  kadına yönelik şiddetin her türlüsü ile başlayıp kimi tecavüz kimi de işkence ile devam eden ve sadece türkiye'de değil dünyada son bulması beklenirken günden güne sayıları daha da artan ve son 15 yılda 20.000'e yakın kadının maktulü olduğu cinayetler. azmettiriciler; devlet, adalet, medya ve ''kadının sırtından sopayı, karnından da sıpayı eksik etmeyeceksin'' diye direten toplumdur.

  failleri de genelde erkek gibi düşünüp de önce erkeğe sorması gereken soruların cevaplarını hemcinsinde arayan kesimden, başka övünecek bir şeyi olmadığı için sık sık erkekliği ile övünüp de ''ya benimsin ya kara toprağın'' düşüncesi ile hareket ederek delikanlılığı yürekte değil görünüşte yaşatan kesimden ve kadınlara prensesmiş gibi davranıp kendilerine muhtaç ederek mal gibi kullanan kesimden çıkar.

  bahaneleri de hazırdır; ''çok seviyordum, kıskandım, açık giyiniyordu, erkekliğimi aşağıladı, aldattı, reddetti, bakire değilmiş, yemeğe tuz koymamış, çocuk benden değilmiş'' vs. ''kocamı ayarttı, sevgilimi yatağa attı, sözlümle aramıza girdi, yuvamı dağıttı'' bunlardan sadece birkaçı zira bunlar kabullenilmiş artık mahkemenin verdiği cezanın dahi hiçbir caydırıcılığı yok.

  ''namus cinayeti'' kadının katledilişini meşrulaştırmak için katillerin göğsünü gererek sunduğu bir neden. çünkü katili yetiştirenler namusun ne demek olduğunu, önce kendisinde araması gerektiğini öğretmemiş ve kadını her aşağıladığında sırtını sıvazlamış. hakkında yapılan şakalara gülenler dahi katilleri destekliyor zira olayların vahametinin farkında değiller.

  medya da katili aklarcasına cinayetlere bir kılıf uydurarak sunar haberlerini. aşkına karşılık bulamayıp da ''hayır''ı sindiremeyen tipler tarafından katledilen kadınların haberlere konu olma şekli buna bir örnek; ''karşılıksız aşk cinayeti, aşkına karşılık bulamayınca öldürdü, sevgili dehşeti, kıskançlık krizi.'' hayır bu baya baya kadın cinayeti. adaletin olmadığı, eril tahakkümün hüküm sürdüğü bölgelerde kadının adı yoktur, katliamları da çok olur.

  bu cinayetlerde erkeklerin güç aldığı cins; yine erkeğe yaranmak için güzellik uğruna eril zihniyetle hareket ederek kendini harcatan kadınlar. bir kadının hemcinsinin yanında değil karşısında durması, ''babamın veya anamın evine dönersem elalem ne der?'' sorusuyla yaşayarak yaşadıklarını kabullenip boyun eğmesi, düşman olduğu kadını ''kocam sana tecavüz edecek'' diye tehditler savurup da yine bir erkekten güç alarak sindirmeye çalışması, kendini korunmaya muhtaç güçsüz biri olarak gösterip erkek delisi olması, kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak varken erkekten para beklemesi, nerde ipsiz sapsız, kaba, erkekliği silahla veya rakıyla bağdaştıran ve geçmişinde bir kadına her yönden şiddet uygulamış hindi gibi kabaran tipler varsa onları seçmesi, kendisine şiddet uygulayan erkeği veya kendisini aldatanı affetmesi, hemcinsiyle dalga geçen erkeğe katılması, erkek düşürmek için futbol holiganı olacağım derken cinsiyetçi bir erkeğe dönüşmesi, fatma betül sayan kaya gibi yetkililerin boşanmaların azalması için çalışıp bununla övünürken kadın katliamlarının arttığını görmezden gelmeleri, pedofiliye ve anneliği yüceltip cumbabanın ''anneliği reddeden kadın, yarım kadındır'' lafına destek vermeleri bunlara sadece birer örnek.

  bi 7 yıldır kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili araştırmalar yapıyorum ve dicle koğacıoğlu'nun dediği kadar var.

  medyaya yansıyanların bir kısmı:

  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  kadın cinayetleri
  41 -3 ... arabeskkadin