kanal istanbul

 1. 588.
  kiel kanalı'nın yapılma hikâyesini bilir misiniz? baltık denizi'ni atlas okyanusu'na bağlayan ve her iki kıyısı** da o dönem danimarka'nın kontrolünde olan sund boğazı... Bu boğazdan tam dört yüzyıl boyunca geçişlerden ücret almıştır danimarka. öyle ki bir ara danimarka bütçesinin üçte ikisi sund boğazı'nı geçen gemilerden alınan vergilerden oluşuyordu. üstelik danimarka her an geçişleri durdurabiliyordu; genelde de hava koşullarını bahane ederek.

  durum böyle olunca almanya sonunda kiel kanalı projesine girişti. projenin nedeni basitti: almanya'nın baltık denizi'ndeki önemli liman kentlerini *** rahat rahat atlas okyanusuna bağlamak.

  ancak proje ilan edilir edilmez Danimarka, tam dört yüzyıldır fahiş ücretler aldığı sund boğazı'nı ücretsiz yaptı. tabii almanya yemedi bunu. proje aynı hızla devam etti.

  bunu niye anlattım şimdi? su kanalları bir şeylere hizmet eder. hele ki böyle taşımacılıkta kullanılan su yollarındaki kanallar stratejik önem arz ederler. panama kanalı, kiel kanalı, süveyş kanalı... tamamı jeostratejik anlamda çok önemlidir. bu yüzden de bu kanalların çok azı, bulundukları ülkenin tam kontrolündedir. örneğin panama kanalı panama'da bulunmasına karşın baştan sona abd kontrolündedir. süveyş kanalı ise ancak 1956'da devletleştirilebilmiştir.

  hâl böyleyken hâl-i hazırda dünyanın en önemli su yollarından biri olan istanbul boğazı'nın dibine, ülke bütçesi kadar para döküp de kanal kurmak nedendir? istanbul boğazı düşman işgâlinde ya da yabancı bir devlet kontrolünde mi? hayır! mondros antlaşması ile istanbul boğazı da çanakkale boğazı da türkiye cumhuriyeti'nin tam hükümranlığındadır.

  nedenini söyleyeyim: rte her zamanki gibi devlet bütçesini, millete değil çevresindeki bir avuç yalakanın zenginliğine zenginlik katmak ve dahası karadeniz'deki türk egemenliğini zayıflatmak için kullanıyorr. küresel efendilerine yaranmak, onlara "tayyip erdoğan'ı deliğe süpürmeyin kullanın" demek için bu haltı yiyor. bu sayede ülkede estirdiği teröre göz yumulmasına devam edilmesini sağlamaya çalışıyor. ve korkarım ki bunu da yap işlet devret yöntemi ile yaparak, tıpkı süveyş kanalı şirketi gibi, ülkenin ortasında türkiye cumhuriyeti'nden bağımsız bir organizasyon yaratacak.
  5 ... sadaeke
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.