bugün

sadece renk körlerinin yaşayabileceği burukluklar

https://www.youtube.com/watch?v=mzpJhINnOLQ

efendim renk körleri de çeşit çeşittir. önce bununla alakalı kısacık bilgileri paylaşmak isterim müsaadenizle:

Tam renk körlüğüne Monokromatik (Monochromacy) denmektedir. Tam renk körleri hiç bir rengi ayırt edemezler!

Protonotopia kısmi renk körlüğü, kırmızı renge duyarlı koni hücrelerinin olmadığı durumda, kişi kırmızı eksikliğinden dolayı kısmi renk körüdür.

Deuteranopia kısmi renk körlüğü, yeşil renge duyarlı koni hücrelerinin olmadığı durumda, kişi yeşil eksikliğinden dolayı kısmi renk körüdür.

Tritanopia kısmi renk körlüğü, mavi renge duyarlı koni hücrelerinin olmadığı durumda, kişi mavi eksikliğinden doayı kısmi renk körüdür.

bir de benim gibi renk körü olup olmadığı tam anlaşılamayan manyaklar var. bir kaç göz doktoruna gitmişliğim oldu, şu bilindik kartları okuttu bana. çoğunu bildim bazılarını bilemedim. bön bön suratıma baktılar ve "olsun, sen de renk körüsün işte" teşhisi konuldu. iyi de kırmızıyı yeşil ile veya başka bir renk ile karıştırmıyorum ki! trafik ışıklarında da hiç bir zorlukla karşılaşmadım.

benim burukluğum çok acı değil yani. okey oynarken bazen siyah ve kırmızıyı zor ayırt ediyorum diye ceza yemişliğim var. bir de anlatmak istemediğim bazı şeyler.
güncel Önemli Başlıklar