değer verdiğin birini hayatından silmek

 1. 39.
  geçen yıllar içerisinde hayatımdan sildiğim bir değil bir çok insan sonrasında geliştirdiğim bir tezi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  ucu bucağı belli olmayan kocaman bir şehir düşünün. ya da bu küçük samimi bir köy olur, metropol olur. bu bizim kalbimiz.

  ben kendi kalbimi bir metropol olarak görüyorum mesela. yıllar içerisinde hızla büyüyen ve koşulsuz, vizesiz her tür insanın yerleşip yaşadığı, bin bir çeşit iyi veya kötü niyetli insanların barındığı rengarenk fakat gürültülü bir metropol.

  kalbimize birer birer inşaa edilen veya bizim bizzat ellerimizle inşaa ettiğimiz değişik binalar, evler, bize sormadan kurulan gece kondular hayal edin. her bir yapıt kalbimizde bir arkadaşımızı/değer verdiğimiz her hangi bir insanı temsil eder.

  ve hepimizin hayatında öyle arkadaşlarımız vardır ya da olmuştur ki, biz bu arkadaşlarımızın bize her yaptığı yanlışa tepki olarak göz yumabiliriz, sessiz kalabiliriz, kalbimiz kırılır, sinirlenebiliriz, bu bize kalmış. yanlıştan kastım; bu bize yaplan bir saygısızlık olabilir. bize söylenen bir yalan olabilir vs.

  ben bu yapılan her yanlışı bizde oluşan birer deprem olarak kabul ediyorum. depremin şiddeti ise yapılan yanlışın büyüklüğüne göre değişir. mesela zerre değer vermediğiniz bir insan size yanlış yapar, umrunuzda olmaz, bu sizi sarsmaz. zaten hiç bir değeri, evi ya da binası yoktu sizde.

  dolayısıyla sevdiğimiz bir insanın bize her yaptığı yanlışta, her canımızı acıttığında, kalbimizde ona inşaa ettiğimiz ya da gelip bizzat kendi elleriyle kurduğu bu yapıt hasar alır, duvarlarında çatlaklar oluşur, camları kırılır vs. ve en son yıkılır yani tamamen silersiniz. bu başta lüks bir villa dahi olsa. yani değer verdiğimiz insanın kalbimizdeki evi ne kadar sağlam, ne kadar depremlere dayanıklı ise ona göre hala hayatımızda yeri vardır veya yoktur. bu yüzden silemeyiz veya göz kırpmadan sileriz.

  bazı depremler vardır, sarsılan bina değilde yandaki zaten çürük olan gece kondu depremden etkilenir ve yıkılır. örnek: bir arkadaşınız sizi üzdüğü halde onu silmessiniz, konuya fitne fesat karıştıran diğer arkadaşınızı silmek zorunda kalırsınız. içiniz de acımaz bunu yaparken, çünkü o zaten gece kondu bile değil, basit bir çadırdı (ağır felsefe).

  ne kadar değer verirsek verelim, arkadaşlık/dostluk adına sağlam binalar kurulmamışsa, temeli sağlam değilse, yalan dolan üzerine kurulduysa, en ufak sarsıntıda bile bir insanı hayatından çıkarmak o kadar basittir. hatta bazıları vardır, onlar ilk depremde kendi kendilerini imha eder, sizin yıkım emri vermenize bile gerek kalmaz. bazıları ise dostluk adına bir çaba göstermediği halde yani kalbinizde güzel bir bina inşaa etmediği halde, neden bu derece basit silindiklerine sinirlenebilirler. komik.

  eğer hayatınızdan bir insanı çıkarmak istiyorsunuz fakat bunu bir türlü başaramıyorsanız, benim tezime göre, sizin kalbinizde her şeye rağmen hala sağlam ve yıkılmayan güçlü bir binası olabilir. belki de güzel bir tadilatla daha sağlam hale gelir, üzerine bir kat daha atılır? isterseniz binasını tekrardan bir değerlendirin. sildiğinizi zannedip kendinizi kandırmayın.

  Her evin değeri farklıdır, kimisine paha biçilmez.

  demem o ki, zamanla istemsiz şekilde binalar birer birer yıkılmaya baslamışsa eğer, kalbinizde bir kentsel dönüşüm başlamıştır. üzülmeyin. buna izin verin. Sizin kıyamayıp yıkmadığınız evlerin belki de artık yıkılma vaktidir. gereksiz binaların kendi kendini imha ettiğini izlemek olgunlaştığınızın da bir kanıtı olabilir. yani siz siz olmaya başlarken hayatınızda olmaması gereken ve size zarar veren arkadaşlıklarınızdan kurtulursunuz. tebrik ederim büyüyorsunuz. kalbiniz o karmaşık metropolden özüne yani köyüne dönüyor. kökten yenileniyor?

  özetle: binası ne kadar çürük ise, o insanı silmek o kadar kolaydır. zaten sevgi/saygı adına bir şey kalmamıştır veya hiç olmamıştır. çürük binalar kalbinize zarar verir. harabelerden kurtulun. köye yerleşin. ya da sevgi dolu temeli sağlam binalar kurun. ne bileyim.
  10 ... miau
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.