bobo doll deneyi

 1. 1.
  1961 yılında albert bandura tarafınca yapılmış gözlemleyerek kavrama üzerine bir deney. birçok televizyon programının çocuklar üzerindeki etkisini kavramak adına oldukça iş kolaylaştırıcı bir deney olmuştur.

  albert bandura, yaptığı deneyde çocuklara bir film izletiyor. izlettiği filmde bobo doll adındaki oyuncağa bağıran, kötü sözler sarf eden bir erişkin birey var. çocuklara bu film izletildikten sonra her bir çocuk teker teker birçok oyuncakla dolu bir odaya alınıyor. ilgi çekici ve birbirinden güzel oyuncakların bulunduğu odada çocuk biraz zaman geçirdikten sonra biri gelerek oyuncaklarla artık başka bir çocuğun oynayacağını söylüyor. hayal kırıklığıyla odadan çıkartılan çocuk daha sonra içinde daha az oyuncakların bulunduğu basit bir odaya götürülüyor. sınırlı sayıdaki oyuncakların arasına filmdeki "bobo doll" isimli oyuncak da yerleştirilmiş. deney sonucunda filmi izleyen çocuklarda "bobo doll" isimli oyuncağa karşı saldırgan tavırlar dikkat çekiyor.

  daha sonrasında bandura bu deneyle yetinmeyerek bir deney daha gerçekleştiriyor. bu sefer, çocuklar iki farklı gruba ayrılıyor ve ilk grubun izlediği filmde "bobo doll"a şiddet uygulayan erişkin ödüllendirilirken ikinci grubun izlediği diğer filmde ise cezalandırılıyor. erişkin bireyin ödüllendirildiği filmi izleyen çocuklar şiddete meyilli olurken erişkin bireyin cezalandırıldığı filmi izleyen çocuklar bunun kötü bir davranış olduğunun farkına vararak şiddet uygulamaktan kaçınmaya çalışıyorlar.

  televizyonun çocuklar üzerindeki etkisi de bu derece bariz aslında.
  #37742409 :)
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.