bugün

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Kyk kredisi almıştım. ilk taahhütnameyi evdekiler almamı istemediği için onaylamamıştım ama sonradan taahhütname ek süresi çıktı ve kimseye sormadan onayladım e-devletten. Sırf param olmadığı için mahçup olmamak için aldım bu kartı (...). Bir anda o kadar parayı görünce sanki bedavaymış hiç ödemeyecekmişim gibi harcadım yedim içtim sıçtım. Bol bol içki sofrası fotoğrafı atmıştım anın görüntüsüne. Pizzalar, dürümler, hamburgerler, viskiler havada uçuşuyordu. Bir kaç ay geçtikten sonra anneme kart aldığımı söylemiştim. Kızdı. Haklıydı tabi. Sonra dedemlere gittiğimizde konuyu açtım. Dayımlara falan da söyledim kart aldığımı. Kime dediysem keşke almasaydın dediler. Bu karta bulaşan arkadaşlarımı da dinlemedim kartı alırken. Hala kyk borcu ödüyorum diyen abileri de dinlemedim... Keşke dinleseymişim. 2050 lira devletin verdiği paranın borcu var. Kredi ve gelecek ayın parasını yediğimin borçlarını annem ödedi taksit taksit. Bi bitmedi borç. En son 400+ kalmıştı tek seferde ödedik. Asgerisini ödeyerek bitmezdi o borç. Allah annemden razı olsun. Kimden isteyebilirdim ki? Babam kartı duysa ağzıma sıçardı. Sorunlu bir babam var. Gerçekten büyük sıkıntılı...

Yarın soğuk hava deposuna gidip işi konuşacağım. Adama durumdan bahsedeceğim. Geçen sene de gitme hevesim vardı ama haydar adını verdikleri işi yaptırdılar bize. kamyon ve kocaman tırları indirdik. 45 liralık bir iş değil gerçekten. Soğuk hava deposunun bir sürü bölümü var. En zorunu yaptırdılar bize. Bir sefer gidince 1 hafta yerinizden kalkamaz acemi bir insan. Zamanla yarışıyorsunuz. Karşı taraftan iki kişi kiraz dolu kasayı (bazıları aşırı büyük kasa. Ekmek kasaası gibi ve elinizi kesiyor) makineye koyuyor. Makine 10 metre vardır aşşağı yukarı. Kasalar tahmini 20 cm aralıklarla konuluyor ard arda. içeride yıkanıp soğuyan kirazları alıyoruz istifliyoruz iki kişi. Mola verme şansın yok. O kasa yerinden kalkmıyor. Makine seni beklemiyor. 10 saniye geciktirsen kasa yere düşecek. Yerdeki kasayı toplamaya kalksan diğer kasa düşecek. Makineyi kapatsan başındakiler laf edecek. Yani acemi bir kişinin yapacağı bir iş değil ya. En az 10-15 kişiyle nöbetleşe yapmak lazım... Her neyse burada iş giricem inşallah. içeride kiraz ayıklama, paketleme, taşıma işleri var. Gündelik 45 lira. Sabah 9 akşam 5. Serviste var. Burada çalışıp borcumu ödeyip anneme de biraz para verip kendime harçlık çıkartmam lazım. 2 buçuk ay çalışsam iyi olacak. Şans dileyin bana yine haydar vermesinler (: