cübbeliye ağzının payını veren yanıt geldi

 1. 1.
  Diyanetten gelmiştir.
  Bu araştırmanın yapılması için diyanet'e soru soran eski chp millet vekili ziya yergök'e tüm içtenliğimle teşekkürlerimi iletiyorum.

  --copied by--

  CHP eski milletvekili, avukat Ziya Yergök, Diyanet işleri Dini Bilgilendirme Platformuna başvurarak Mahmut Ünlü’nün satranç açıklamayla ilgili bilgi istedi.

  Yergök’e, Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’ndan şu açıklama geldi:
  “Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir’ şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır. Peygamberimizden santranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir.”

  Diyanet işleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasının tam metni şöyle:
  Fıtrat dini olan islam insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmuş, bu arada meşru eğlenme ihtiyacını da dikkate alarak bununla ilgili ilkeler koymuştur. Eğlenmede temel ilke ise, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamaktır. Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir. içerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “eşyada asıl olan mubah oluştur” ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir. Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir. Ancak kumara vesile yapmaksızın, ibadetlere engel olmayacak tarzda, fazla zaman israfına da yol açmamak kaydıyla sadece eğlenmek için oynamakta dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır. ‘Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir’ şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır. Peygamberimizden satranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir.

  CÜBBELi AHMET NE DEMiŞTi?
  Ünlü, “Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı. Oynayanlara ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir. Bu oyunları oynayacağınıza elinize tesbih alın, sübhanallah çekin” demişti.

  --atabetul--
  7 -2 ... atabetul e hak ariyik
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.